| fpr139 a întrebat:

Salutare tuturor. Aş dori să întreb rapid, cum aş putea hrăni un pui de porumbel. Voi intra în amănunte, pentru a detalia pe cât de bine posibil.
Recent, în timp ce mă îndreptam spre casă. am dat de un puiuţ, prin vecinătăţile blocului. Am stat puţin să îl analizez, m-am uitat în jur, să văd de unde ar fi putut să pice, dar părerea mea a fost că s-a deplasat de la locul cuibului său.
Şi ştiind deja pericolul prădătorilor, şi ţinând cont că era mai mult piele şi os, am decis cu bunul suflet să îl iau acasă.
Problema este că, nu ştiu cum l-aş putea hrăni.
Este foarte speriat, şi refuză orice contact. Nu e chiar atât de mic, întrucât deja i-au dat penele. Are încă puf sub aripi, şi o mică porţiune în care nu i-a crescut încă tot pe acolo.
Aş fi încercat să îl hrănesc cu o seringă, dar problema e că nu dispun de una în momentul de faţă. şi fiind deja târziu, nu aş avea nici posibilitatea unei farmacii deschise la ora asta.
Şi la cât de slab este, îmi e teamă până şi de ziua de mâine pentru el.
Aş dori să întreb dacă ar exista soluţii alternative prin care să îl îndrum la a mânca, obţinându-i încrederea.
Ori măcar la a-l forţa, până se va obişnui să o facă din proprie iniţiativă. Are ciocul destul de dezvoltat, şi ar fi capabil să o facă.
Am încercat să îi ofer mălai amestecat în lapte, pâine înmuiată, şi în culmea disperării. mai am puţin şi încep să sap după râme, în spatele parcării.
Problema e că e total traumatizat, şi la cât de ciufulit se prezintă. mă gândesc că ar fi trecut şi printr-un atat.

Mulţumesc anticipat răspunsurilor cât mai urgente, şi rog un mic ajutor, din partea tuturor. orice soluţie contează, întrucât sunt dispus să le încerc pe toate, datorită slăbiciunii mele faţă de animale.

Răspuns Câştigător
| kanechy a răspuns:

Fa exact cum iti spun: laptele sa il tai de pe lista, nu este pisica sau caine, numai mamiferele beau lapte.
fierbei un ou si deschidei ciocul usor si incearca sa il dai fortat prin cantitati mici, poti sa il amesteci cu malai dupa ce creste el putin mai mare de invata sa manance.
cu apa sa nu il pui fortat cu ciocul in apa ca se ineaca, daca esti atent el are niste nari pe cioc deci alea sa nu intre in apa il pui cat sa simta el apa apoi incepe singur dar pentru inceput este bine sa il fortezi. asa au facut si parinti nostri cu noi.