| DorDeFlori a întrebat:

Mi-am luat acum... 4 zile un perus (mascul). In prima zi l-am lasat in colivie, in a 2-a am inceput sa vorbesc cu el si am incercat sa il tin pe deget in colivie (nu prea mi-a reusit)... In a 3-a zi statea pe deget chiar si atunci cand il scoteam din colovie si nu figea de mine deloc, ba chiar a mancat din mana mea, iar azi, in a 4-a zi incerc sa ma apropii cat mai mult de el. In acest timp am vorbit incontinuu nu el. Chiat acum sta langa mine. In cat timp va incepe sa vorbeasca? Sau macar sa incerce?

Răspuns Câştigător
| razvilol a răspuns:

PAi daca vorbesti aiure cu el niciodata trebuie sa ii repeti aceleasi cuvinte. Cum ar fi ce faci, buna, pui mic, papagal etc, dupa ce invata un cuvant incepi cu altul si tot asa pai peste 2 luni cam asa da sa ii repeti in continuu nic chiar asa da sa fie des laughing) bafta

Ps : si eu am 2 perusi 3 nimfe si 4 pui de nimfa de 12 zile laughing) Eu nu I-am luat sa ii ivat sa vorbeasca. dar si la mine baietelul de perus e istet e mare pupacios pe totii iii pupa laughing) si canta toata ziua laughing) bafta

2 răspunsuri:
| DorDeFlori explică:

Am uitat sa specific ca azi i-am pus o farfurie cu apa si si-a facut baie. Eu zic ca e destul de sociabil...

| Harmonic a răspuns:

Prietene, tu degeaba vorbesti cu el ca si cum ai vorbi cu un om, papagalul nu o sa poata sa vorbeasca asa fluent ca tine laughing. Repeta-i un cuvant de mai multe ori in fiecare zi, dupa ce il invata, repeta altu' si tot asa... Nu incepi sa-i explici lui ca ai probleme la scoala sau altele. Eu iti urez multa bafta cu pasarica si nu in ultimul rand, multa rabdare!