| Anonymous1247 a întrebat:

Hello! Am o pereche (2) papagali amorezi de o saptamana si jumatate si cand ma apropii de cusca nu se speria, dar cand intind mana spre ei se sperie. Cand bag mana in colivie se sperie. Cand vor fii blanzi si prietenosi cu mine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai trebuie sa stabilesti o relatie de "prietenie" cu ei, si sa se obisnuiasca cu persoana ta.

Poate dura intre o saptamana si chiar o luna pana sa se obisnuiasca cu tine definitiv.

Incearca sa stai pe langa ei, sa le vorbesti, sa te joci, dar fara sa-i deranjezi prea mult. Astfel vor incepe sa se obisnuiasca cu prezenta ta si vor deveni din ce in ce mai confortabili, pana in punctul in care se vor invata pana sa stea si pe degetul tau si sa nu plece.

Sper ca te-am putut ajuta! big grin

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Peste cateva zile.

| BeatriceNagy a răspuns:

Depinde cum ii tratezi. Trebuie sa petreci mult timp cu ei, pentru ca poate, inca nu sunt obisnuiti cu tine. Incearca sa le dai de mancare din palma. Daca o sa incerci sa petreci mai mult timp cu ei, atunci peste cateva saptamani o sa fie prietenosi. Dai funda pentu cel mai bun raspuns?