| Ardy1234 a întrebat:

De cateva zile am o mare problema la acvariul cu pesti! Am un acvariu de 30 l cu 3carasi si 1sanitar...din pacate...Acum câteva zile am schimbat toata apa acvariului si am adus un nou caras.A treia zi cand am venit de la scoala apa era mult mai murdara ca dimineata si doi din cei patru sanitari morti...Am scos repede apa din acvariu si pestii i-am pus intr-un vas, dar dupa cateva minute un alt sanitar a inceput sa se ridice cu burta in sus si dupa o zi a murit si el.nu a mai murit alt peste de atunci dar a doua dimineata apa era din nou alba si murdara... Va rog daca stiti ce se intpla sa imi dqti nuste sfaturi...
PS

Răspuns Câştigător
| PimballWizzard a răspuns:

Ce filtru ai? Ai spalat buretele filtrului sub jetul de apa de la robinet?
Ai plante nturale sau artificiale?

NICIODATA dar absolut niciodata nu se schimba apa in totalitate, iar 3 carasi in 30l, sunt prea inghesuiti

3 răspunsuri:
| Ardy1234 explică:

Scuze pentru greseala de la sfarsit

| PimballWizzard a răspuns (pentru Ardy1234):

(in cazul in care ai inteles gresit buretele filtrului nu se spala sub jetul de apa ci in apa care ai schimbat-o) daca ai nevoie de sfaturi anunta-mawinking

| Ardy1234 explică:

Multumesc pentru sfaturi....de acea problema am scapat din fericire iar ultimul sanitar supravietuieste...dar acum am problema cu carasii care au inceput sa se inbolnaveasca...stau pe fundul apei toata ziua, au pete sangerii pe inotatoare si coada... puncte albe pe solzi. Am uitat sa adaug ca am si un peste neon! Am auzit ca carasii l-ar putea manca dar am riscat... sper ca nu e o problema.....crezi ca ar trebui sa renunt la neon? (Si multumesc de sfatul cu filtrul o sa tin cont)