| PandaGirl13000 a întrebat:

Help va rog! Pisica mea e lovita la o labuta si nu stiu ce sa fac, ii curge sange si cred ca s-a batut cu ceva motan. Nu am veterinat prin apropiere ce imi recomandati sa fac! va rog sa ma ajutati crying(

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

O pupi, o mangai, apoi dai fuguta la farmacie, vorbesti cu farmacista, platesti ceea ce-ti da ea, vii acasa, pupi si mangai pisica din nou, o cureti frumos pe labuta ranita, o bandajezi, o pupi si o mangai din nou, si gata. Cu putin noroc si multa dragoste din partea ta ii va trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saracuta,sper sa nu fie prea tarziu...
http://www.zooland.ro/primul-ajutor-acordat-in-caz-de-ranire-unei-pisici-17
dar vezi sa nu aiba vreun os rupt ca ar fi nevoie urgenta de veterinar sau intreaba medicul de familie poate stie mai bine. Pupici pisicutei =*

| umbra09 a răspuns:

Pune-i spirt, rivanol pe rana bandajeazo si dai sa beie mult lapte, laptele ajuta ff mult la animale cand sunt ranite

| PandaGirl13000 explică (pentru umbra09):

A dat-o mama cu spirt. si lapte nu vrea sa bea.

| navinia a răspuns:

Păi,dacă zici că e rănită si că o doare lăbuța.incearcă totusi sa mergi cu ea la un veterinar,altceva nu ai ce face,veterinarul o sa iti dea ceva cu care sa o vindeci,du-te cu tazi sau cu ceva,nu sta asa, i se poate agrava. In timp pana atunci poti sa ii legi labuta la care curgea sange cu niste pansament. Să nu o lasi cu labutele prin noroi ca se poate infecta, tine-o in casa cumva. Poti sa ii asezi patuletul, sa ii pui o perna si sa o lasi acolo sa isi revina, si stai ascunsa undeva si urmareste-o, daca vezi ca incearca sa dea pansamentul jos iesi din ascunzatoare si ceart-o.Asa se v-a invata si sa o lasi linistita, ca daca incerci sa ii pui spirt o chinui, ca o doare.O pansezi doar sau o duci la veterinar.Totusi ai putea sa incerci cu un dezifectant sa ii pui la labuta sau pe pansament, dar ai grija sa nu o atingi des la labuta. Cumpărai o cusca din aia si o poti duce cu masina la veterinar sau cu cineva. Dupa ce pisica s-a calmat, trebuie sa o muti sau o duci direct la veterinar. Foloseste un prosop sau o paturica pentru a-i acoperi capul si labele din fata, pentru a te proteja de zgarieturi sau muscaturi.
Nu atinge rana cu materialul textil! Daca nu poti duce pisica imediat la veterinar si nu gasesti un veterinar care sa vina acasa in caz de urgenta, va trebui sa-i cureti ranile cu atentie.
In cazul in care pisica are rani deschise, curata-le cu apa calda si protejeaza-le apoi cu un bandaj steril.
Bafta!

| SashaS a răspuns:

Buna, draga mea! Chiar daca au trecut doua zile de la intamplare eu tot iti raspund ca poate ti se mai intampla!
Catelul meu a avut una dintre pernute despicata in 2 si ii curgea sange incontinuu. Pune-i apa cu sare ca dezinfecteaza. Lasa sa ii curga sangele daca nu merge ca pana la urma se opreste odata si odata. Doar n-o sa-i iasa pe acolo plamanii. Infaseaza rana in ceva tifon si asteapta. Daca nu du-te la veterinar.
Bafta!

| PandaGirl13000 explică (pentru SashaS):

A plecat de acasa. cred ca a murit crying era o pisica perfecta! ma astepta la poarta cand veneam de la scoala, ma fugarea si se juca cu mine! o iubeam mult! pacat ca nu am putut sa o ajut... am facut tot ce am putut! multumesc de sfaturi!

| PandaGirl13000 explică:

Multumesc rumos pentru raspunsuri, nu vrea sa stea cu bandajul pe labuta si lapte bea putin.Ii tot curge sange de ieri. Sper sa nu moara crying crying broken heart crying

| Cazacu_Narcis_1993 a răspuns:

Pai, poti sa ii pui un bandaj, ceva sau un pansament, dar cel mai bine la veterinar, sper sa se faca binewinking