| LeTeodoraAndreea a întrebat:

Hey! Am 2 motani care au in jur de 1 luna si vreau sa le pun parakill(antiparazitar extern pentru caini si pisici) pentru ca fac purici. Problema e ca dorm impreuna si se mai ling intre ei(se curata). Aceasta solutie se pune pe,, ceafa,,. Daca le pun si se ling pot muri?

3 răspunsuri:
| Kristinikaaa a răspuns:

Salut!
Mai bine mai astepti putin, Parakill este pentru animale adulte, in consecinta le poate intoxica pe cele micute. Sfatul meu este sa mergi la o farmacie veterinara si sa ceri o solutie pe care sa o aplici in culcusul lor. Nu uita sa mentionezi ca sunt pui!
Pastreaza Parakill pentru cand vor avea aproximativ 3 luni, atunci iti va fi mai util.

| Roxy5199 a răspuns:

Timp de 2-3 zile punele ceva la gat (con medical, con din hartie de bloc facut de tine) ca sa nu se poata linge, eu asa le-am facut si nu au purici, sau daca vrei ca sa nu le pui con, poti sa folosesti ulei de lavanda in loc de solutia aceea toxica pentru ca alunga purecii.

| mementomori a răspuns:

Sau cauta Eco Shot de la Dr.Schmidt -il pot folosi si oamenii impotriva tantarilor deci chiar e natural.
Ingrediente in caz ca vrei sa iti faci tu un mix:Eugenol(extract din ulei de cuisoare,ulei de ricin, ulei din frunze de scortisoara, ulei de menta, ulei de citronella, ulei de cimbru.
Ramane valabila pe piele sau blana intre 5-15 zile si e repelent si pentru capuse.