| AlexAL275 a întrebat:

Vreau și eu o soluție anti căpușe pentru câini, ceva mai ieftin până în 50 de lei. Am auzit de picăturile de la parakill, sunt bune?

17 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ai 3 variante: zgarda, pastile sau picaturile. Pastilele sunt mai eficiente caci sunt si pentru antideparazitarea interna. Pentru cei 2 caini ai mei numai pastile le dau luna de luna. La zgarda si picaturi este complicat, in sensul ca acum vara ei prefera sa faca baie in mare, iar zgarda trebuie sa i-o scoti de fiecare data la fiecare imbaiere, astfel nu mai este eficienta, iar picaturile la fel. Pastilele sunt mai scumpe in functie de greutatea animalului desi personal sunt si multumita.

| floresdemayo a răspuns (pentru MihaelaDart):

Și picăturile, și zgarda sunt rezistente la șamponari, ploi si îmbăieri în apa mării sau a râurilor, dacă trec 48 de ore intre aplicare si expunerea la apă.
Eu folosesc Foresto (aprox. 150 de lei) dar oferă protecție, până la 8 luni, împotriva puricilor și căpușelor.
Picaturile (Frontiline, Advantix si altele – fiindca sunt sute de branduri pe piață) nu sunt nici ele așa ieftine, costa in jur de 50 de lei/fiola, care se aplică integral la ceafa animalutului. Însa, protejeaza animalul, până la o lună.
Parakill e ceva mai avantajos, flaconul contine 100 de picaturi (sunt si flacoane cu 200 de picaturi, dar se gasesc mai rar), costa in jur de 50 de lei, dar se aplica o picatura la greutatea corporala (10 picaturi la un catel de 10 kg, 15 picaturi la 15 kg etc). Se poate dubla doza, daca exista o infestare masiva cu purici sau capuse. Insa, daca catelul are pana la 10 kg, flaconul cu 100 de picaturi iti poate ajunge pana la 10-12 luni.
Eu nu am folosit pastille si nici nu cred ca voi folosi, impotriva parazitilor externi. Prietenul meu, care e veterinar, nu mi le recomandă. Singurele pastille pe care catelul meu le primeste sunt cele pentru antiparazitarea internă, o data la trei luni (eu ii dau si o data la sase luni, fiindca e suficient).
Apropo, tu cat plătesti pentru o pastilă? Întreb așa, din curiozitate.

| MihaelaDart a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu am văzut pe pielea câinilor efectele de după baie purtători de zgardă apoi și cu fiolă, nu au fost eficiente, astfel că am renunțat.
Luna trecuta am dat 25 euro pe ambele pastile, unul dintre câini are 13 kg și celălalt aproape 35 kg. Luna asta, petshopul mi-a sugerat să le dau o pastila care era destinată câinilor între 25-50 kg și tăiată la marcajul făcut de cei de la magazin pentru a le fi exacta kilogramelor lor. Astfel am platit 12 euro. De la NexGard folosesc. Nu locuiesc în România, de-asta ți-am și menționat preturile in euro.

| floresdemayo a răspuns (pentru MihaelaDart):

Multumesc Mihaela. Ca pret, cam tot pe acolo se situează.
Mie nu imi plac pastilele, fiindca, de multe ori, pot fi cu două tăișuri, pe de o parte, protejeaza impotriva parazitilor, iar pe de alta parte, poate că va afecta unul dintre organe.
De aceea, prefer solutia/fiola aplicată la ceafa animalului, fiindcă dupa aplicare nu se distribuie prin fluxul sanguin, ci rămane la suprafata pielii câinelui. Deocamdată, sunt multumita si de zgardă Foresto (am incercat si alte zgărzi, dar fara rezultate bune). Dacă mă va dezamăgi, voi reveni si voi spune deschis.

| AlexAL275 explică (pentru floresdemayo):

Am folosit picăturile de la parakill, parcă se înmulțesc căpușele.

| floresdemayo a răspuns (pentru AlexAL275):

Nu se poate! Efectul se vede după câteva ore, chiar si a doua zi. Le-ai aplicat corect?
Zi-mi câte kg are catelusul si iti spun câte picături să ii pui la ceafă.
Atentionari:
- NU ii face băiță inainte.
- Nu iesi cu el in ploaie, după aplicarea solutiei.
In aceste cazuri,. solutia nu își mai face efectul.

Cum se aplică:
- cu mâna stângă, indepărtezi părul de la ceafă animalutului, până i se vede pielea și cu mâna dreaptă, pui câte o picătură de jur imprejurul gâtului, din loc in loc, dar numai pe piele se pun, nu deasupra părului. Eu masam locul cu un deget, după fiecare picătură, ca să îi pătrundă bine in piele, apoi aplicam o alta si o alta. Ca niște mărgele. La final, masezi bine zona cefei/gâtului si apoi te speli bine pe mâini.
Dacă catelul are 8 kg, ii pui 8 picături. Dacă e invadat de purici& căpușe, de obicei se dubleaza doza, adica 16, dar eu puneam ceva mai putin, vreo 12, si tot ii erau de folos.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

PARAKILL e produs românesc.
Picăturile sunt foarte bune, doar că unii medici veterinari nu sunt de acord cu ele. Unii sunt de părere că, in timp, acestea vor distruge ficatul animalului.
Eu i-am dat catelusului meu, ani la rând, dar e OK. happy
Acum, am inceput cu zgardă Foresto, din dorința de a mai schimba.
Anul trecut i-am pus la gât Advantix (picături), dar NU recomand. Nu ajută. Desi un produs scump, catelusul s-a imbolnavit de bebesioza.Cu Parakill nu am pățit așa ceva, desi e românesc.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu a murit micuțul? Ai grija data viitoare sa nu ii intre in ochi, in năsuc si in guriță. O vecina l-a tratat cu insecticide si a fost bolnav grav. Nu a murit atunci, dar a murit mai târziu, dar nu din cauza insecticidului.

| floresdemayo a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De ce ar muri un caine de la un produs destinat antiparazitarii lui externe?
Picăturile se aplică la ceafa animalului, unde nu se poate linge.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru floresdemayo):

Pentru ca e otrava. La fel cum sunt toate insecticidele. Daca nu respecți prospectul, si nu ii ferești ochii, nasul si gura se intoxica si poate muri. Locuiesc la tara si stiu cazuri de câini care fie s-au îmbolnăvit grav, fie au murit. Eu fiind alergica nu as putea nici sa stau aproape de un câine sau sau alt animal tratat.

| Catrice a răspuns (pentru floresdemayo):

Pentru ca nu sunt recomandate animalelor sub 6 luni.

| floresdemayo a răspuns (pentru Catrice):

Și unde vezi tu că scrie in postare vârsta catelului?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iarta-ma! Te-am confundat cu un alt ușer care a postat ca are bolnav cățelușul după ce l-a tratat cu anticapuse pe blăniță. De aceea te-am întrebat daca nu a murit.

| floresdemayo a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Scrie CLAR in prospect ca se administreaza DOAR la ceafa animalului. Stii care e ceafa, da? Nu are cum să ii ajungă in nas, ochi sau in gură.
La țară, majoritatea câinilor NU sunt vaccinati, deparazitati (intern si extern), fiindcă multi de acolo, vad in câine, un simplu animal de pază, nu un cătel de companie. Puiutii nu sunt deparazitati intern (contra viermilor intestinali), de aceea si pot muri in primele luni de viață. Tăranii nu prea obișnuiesc să își vaccineze câinii, de aceea multi se pot imbolnavi de parvoviroză, jigodie si alte asemenea boli mortale.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru floresdemayo):

Am specificat ca l-am confundat cu un alt user care a postat ca a tratat cățelușul pe blăniță ca avea căpușe peste tot, chiar si in urechi. Si se îmbolnăvise cățelușul. De aceea am întrebat daca n-a murit cățelușul. Scuze!

| Catrice a răspuns (pentru floresdemayo):

Știam la ce se refera userul și ți-am răspuns la partea cu 'De ce ar muri un caine de la un produs destinat antiparazitarii lui externe?'

| floresdemayo a răspuns (pentru Catrice):

Nu se administrează la animalele mai mici de 6 săptămâni, nu la cele de 6 luni.