| ScheißeBeMine a întrebat:

Hey, am citit pe site-ul www.gemon.ro ca pentru eczeme pot folosi Nizoral si am inceput sa ii dau de 3-4 zile dar nu se vindeca. Ce sa fac? Si la veterinar tot un unguent imi da asa ca nu imi recomandati asta. FUNDA

4 răspunsuri:
| LoveNiki a răspuns:

Pe site-ul de animale www.e-pets.ro este o categorie unde se pun intrebari despre animale. Sunt si veterinari care raspuns la asta.
Uite aici e despre rozatoare categoria. Poti pune intrebari si daca nu ai cont :P.
http://www.e-pets.ro/intrebari/pagina-1
fundita?

| Catherine_8535 a răspuns:

Mie mi se pare că 3-4 zile e mult prea puțin ca să aibă timp să se vindece.
Cât timp ți-a recomandat veterinarul să-l dai cu unguentul acela? Sau vrei să zici că n-ai fost cu el la veterinar încă?

Eczemele ălea pot apărea de la o tonă de boli diferite. Și unele pot fi și foarte grave. E posibil ca unguentul ăla să nu meargă pentru ce are porcușorul tău. Adică, există foarte multe unguente pe lumea asta care le poți folosi la porcușori. E normal ca unele să nu aibă efect la anumite boli, dar să meargă pentru altele.

Treci pe la veterinar, nu prea am ce altceva să-ți recomand. Nu e bine să-i pui singură diagnosticul sau să-i găsești singură tratamentul.

Dar din câte știam eu, trebuia să-l speli cu Nizoral șampon, nu să-l dai cu unguent. Nu încerca să-l speli până nu treci pe la veterinar cu el. (Ca idee, trebuie să ai mare grijă să nu-i intre capul în apă și să-l usuci cu uscătorul după.)

Dacă ai fost deja la veterinar, dă-i un telefon dacă ai numărul. Și ideal ar fi ca veterinarul la care mergi să știe să trateze animalele exotice. Majoritatea se pricep doar la câini și pisici. De ex, sunt foarte puține antibiotice care NU sunt toxice pentru porcușori, deci trebuie să fi foarte atentă la asta.

| ScheißeBeMine explică (pentru Catherine_8535):

Mersi apropo big grin sunt baiatwinking

| Catherine_8535 a răspuns:

Bănuiam eu. tongue Scuze, greșeala mea. big grin