| Chitimus a întrebat:

Hey. Am un Caniche de 1 an si 2 luni. Se scarpina incontinuu de vre'o doua saptamani. Am fost cu el la vet. si a spus ca are o alergie de la mancare. I-am dat doar mancare hipoalergenica, si totusi continua sa se scarpine. Am facut si tratament (injectii + bai cu solutii speciale) cam o luna de zile, iar el continua sa se scarpine. Are si niste bubite mici, maronii pe burta, si se scarpina intr-una.

Răspuns Câştigător
| negru30 a răspuns:

Da-i sa bea numai ceai de tei fara apa cateva zile Fara boabe pentru caini, fara carne - nimic gras da-i mancare gatita fa-i supa dar fara carne si cu ffff putin ulei in mancare. Cand ii dai mancare -fara prajeala si o sa-si revina

| Chitimus explică (pentru negru30):

Sa ii dau mancare gatita sau sa ii fac orez cu legume? Si cam cat crezi ca trebuie sa il tin cu regimu' asta, pentru ca nu cred ca o sa reziste fara mancare gen: carne si biscuiti pentru catei? Oricum, o sa incerc. Acum ma duc sa ii fac ceai. ^^ Mersi frumos pentru ajutor. ^^

7 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Ce coincidenta! si eu am un caniche si al meu are aceiasi probleme(asa am primit-o). Doctorul a zis ca are dermatita,i-a dat cu ceva spray in portiunea afectata dar acum se tot scarpina in alte locuri,se scarpina foarte tare, pana la piele, ia cazut5 blana in unele portiuni pentru ca fostii stapani nu au tratat-o la timp dar ii va creste la loc, daca tin tratamentul acela o sa-i treaca definitiv.
Sfatul meu ar fi sa schimbi doctorul, poate are dreptate dar nu as vrea sa patesti aceiasi lucru ca mine. Sper ca te-am ajutat.Mult succes!

| Chitimus explică (pentru ioana100):

O sa incerc dieta aia pe care mi-a recomandat-o negru30, mai sus. Apoi, daca nu vad nici o schimbare, o sa schimb doctorul. ^^ Mersi frumos si succes cu pascostea ta. ^^

| YoCookieMonster a răspuns:

Te-ai gandit ca poate nu este de la alergie si ca puricii ii umbla in par?thinking Tocmai de asta are bubitele mici.Crede-ma dai cu spray anti-purici si o sa-i treaca.winking

| negru30 a răspuns:

Multumesc - o sa se faca bine - este de la mancare

| Chitimus explică:

LostLoveEmo nu e de la purici. E catel tinut in casa, cu zgarda anti-purici si spalat cu sampon antiparazitar odata la doua saptamani. Doarme cu mine in pat, deci nu ar fi fost greu sa detectez capusele si puricii. Oircum il controlez tot timpul si nu am gasit niciodata paraziti. A fost dat si cu FrontLine la vreme. Nu se pune problema.

| AnDrUtZa978 a răspuns:

Are purici mi s-a intamplat si mie cu animalul meu sa il speli din 2 in 2 saptamani si sa-l speli cu sampon