| anonim_4396 a întrebat:

Hey happy
Cam de o saptamana mi-am luat un peste betta splendens mov, fiind mascul. Acum a inceput sa faca un cuib din bule de apa. Am citit pe internet ca asta face parte din reproducere, dar in acvariu nu exista nici o femela! E singur! Ce l-a apucat? Va rog frumos sa-mi raspundeti, fiindca sunt total nedumerita!

1 răspuns:
| gsmro a răspuns:

Ia-i si o femela. Hormonii il "obliga" sa faca asta pentru a atrage femele, chiar daca nu e nici una. Cu alte cuvinte el cauta.