| anonim_4396 a întrebat:

Hey, cine stie sa imi spuna si mie cum se formeaza cvarta ( muzica ) :
- marita
- perfecta
- micsorata

PS: 1) Nu vreau site-uri
2) Fara denumiri de ex. ( tonuri cromatice doar tonuri ca nu stiu ce inseamna cromatice ). La scoala am rpins ceva cu 2 tonuri si doua semitonuri la cvarta perfecta dar n-am inteles prea multe big grin fundita + 3 voturi la raspunsul care ma ajuta cel mai mult... voturi si la ceilalti!

Răspuns Câştigător
| PaPi a răspuns:

Cvarta:
Marita- 6 semitonuri
Perfecta- 5 semitonuri
Micsorata- 4 semitonuri

In caz ca nu stii ce e un semiton:
Semitonul e intervalul de la o clapa alba la una neagra(la pian)Mai clar sa ne imaginam pianul si nota do. Un semiton va fi intervalul de la do la do# sau de la do la re bemol. si tot asa mai departe. Exceptie face mi-fa si si-do intre care nu exista clapa neagra. Aici se atesta semiton. Daca ai nevoie de ajutor trimite-mi PM si te ajut cu placere happy Funda?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apreciez raspunsul, dar ma refeream ceva in genul asta;=:
cvarta perfecta - x Tonuri si x semitonuri
la celalalte la fel :d Multumesc anticipat!

| BlaBla_7319 a răspuns:

Cvarta este distanta dintre 4 note o_o.
Daca ai prins cvarta cu 2 semitonuri, ele sunt intre notele 3-4 si 7-8:D
Iar daca ai prins cu 2 tonuri
Nu este semiton.
PS: Nu uita ca semitonurile sunt intre notele 3-4 si 7-8
Uite o poza:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Funda?;;)

| anysya4u a răspuns:

Cvarta este distanta de 4 note, insa nu poate fi marita sau micsorata DOAR PERFECTA! Secunda, terta, sexta, septima sunt marita sau micsorate. Prima, cvarta, cvinta, octava sunt perfecte. Exemple cvarta : Do-Fa, Re-Sol, Mi-La, Fa-Si, Sol-Do.