| anonim_4396 a întrebat:

Hey! nu mai stiu ce sa fac cu cainele meu de 8-9 lunistam la curte si avem 2 caini unul de lup si unul tekel-soricar. cel de lup este legat si il tinem ca sa aiba grija decasa si pentru ca il iubimmbatting eyelashes celmic e mascotha mea laughing e cainele meu de companie, de joaca si el latra si chiar tare dar nu ne poate apara ca cel de lup.nu vrea sa stea legat in dezleg in fiecare zi si mereu incepe sa urle dupa ce il leg inapoi si se canta daca nu ai dau lui mancare primul, sau daca nu il dezleg m-am saturat tot urlu al el sa taca dar nu tace.nu pot iesi afara in curte fara sa il dezleg caci el repede incepe sa se scuan si sa latre. cum sa il dezvat fara a il lovi sau sa il bat?

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Incearca sa-l obisnuiesti cu lantul treptat. Azi 5 minute, maine 10, etc. De fiecare data cand sta cuminte, da-i un biscuit, o recompensa. Cand face scandal spune-i un NU raspicat si ignora-l. El face scandal ca stie ca asa iti atrage atentia si il dezlegi. Daca il ignori, in 2 saptamani maxim 3 va fi alt caine. Dar ignora-l si stai in curte, altfel va fi mai greu sa inteleaga.

| Sოﺁℓε a răspuns:

laughing nu pot sa il las dezlegat deoarece oameni il vor otravi ca si cum ai mai facut.as vrea sa il las dezlegat, dar nu se poate.mersi de sfaturi dar decat sa-l las sa sufere mai bine il dezleg o data pe zi vreo 4 ore si gata, el se bucura si atat laughing

| Anny_8839 a răspuns:

El si-a format un reflex, in fiecare zi asteapta sa fie dezlegat, incearca sa-l tii legat, la inceput o sa faca mici probleme, dar mai tirziu o sa se deprinda.

| fatutzaanutza a răspuns:

1. Punetzi dopuri de urechi tie si la toata familia si la cainele celalt cainelaughing apoi fa-l sa se simta mai bine in lant adica mai largetse perimetru sau in loc sa il tii in lant sa ii pui un gard in jurul sau da sa aiba spatiu macar 3 metri in fiecare parte SAU cel mai bine e sa mergi sa te joci cu el pana se obisnuieste incearcale pe care le doresti happy SUCCES happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soricarul nu este un caine care sta in lant.
poti sa-i faci un tarc in care sa stea, cu cotet, dar nu in lant!
daca asta nu se poate, atunci cauta-i un stapan dispus sa nu-l tina in lant.
soricarul este foarte loial stapanului sau si un caine aflat mereu pe cate o urma, adora miscarea.
nu se va deprinde nicicand cu lantul.
in comparatie cu "lupul", soricarul nu este un caine docil.
locul lui este fie langa stapan, fie intr-un loc in care are libertate de miscare.

| justify_8277 a răspuns:

Pai incearca sa-l inveti cu lantul tine-l 5-10 minute pe zi...joaca-te cu el incearca la fiecare latrat ii pui mana pe bot si daca nu latra rasplateste-l cu un pedigree un os etc