| AnnePanda a întrebat:

Hey TPU!
1.Am un bichon de 7 luni, mascul. Ii "plac" foarte mult şosetele =]]. Când vin de la şcoala si ma descalţ incearcă sa mi le dea jos, daca reuşeşte ajunge sa le roadă O.O.La fel şi cu papuci straight face. Cum aş putea sa il dezvăţ?
2.De la 6-7 luni se incepe dresajul, nu?[aşa am auzit, dar am nev de confirmare;] ]
3.Cum aş putea sa il dresez. e cam năzdravan, vrea doar sa se joace. O singura dată poate sa stea si el linistit : când doarme laughing
Mulţumesc anticipat!
~semnat PlacinuttŽă

Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

Trbuie sa incepi cu "nu" (ar fi trebuit de cand l-ai luat. fii ferm, nu-l lasa sa faca ce nu-ti doresti si arata-i ca nu-ti place (il ignori, il trimiti la locul lui si-i arati supararea, nu te mai joci cu el 2 minute). nu stiu daca ii trebuie dresaj, ci mai repede educatie. linul te poate ajuta: http://www.adoptiicaini.ro/primele-notiuni-de-educatie-predresajul/

2 răspunsuri:
| simf a răspuns:

Succes Placintutza, daca esti fata mai mare grija cu fermitateahappy

| AnnePanda explică:

Aha multumesc mult!
PS.:Sunt fata!happy