| Pitbull41 a întrebat:

acum circa 15 minute am dat cu otrava de purici prin casa, si am dat si pe pisoiul meu cu putina solutie, dupa care mi-am dat seama ca nu a fost bine ce am facut, si i-am dat la pisoi lapte, acum s-a in pat si toarce si se mai linge si se plimba, ce credeti, e posibil sa il ii otravit? Mi-e frica tare rau, pe pisoiul asta il iubesc tare mult si imi este foarte frica sa nu moara, deoarece dupa o sa il am pe constiinta.

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa il speli in zona in care ai dat cu otrava si sa ai grija sa nu se linga prea mult in zona respectiva. De asemenea, vezi sa nu stea prea mult in locurile in care ai dat cu prea multa otrava.

Laptele este bun, dar nu miraculos. Laptele contine foarte multi componenti care ajuta la neutralizarea otravii si la regenerarea tesuturilor, dar daca otrava este foarte puternica nu poate face nimic.

Vestea buna este insa, ca de obicei spray-urile pentru purici nu sunt extrem de toxice pentru animale, decat consumate in cantitati uriase. Dar daca vrei sa fii sigur, asa cum am spus mai sus, spala-l sau curata-l cat poti cu apa pe blana.

| Pitbull41 explică (pentru OoBunnyoO):

Pai din ce vad se comporta normal, spray-ul pe care l-am luat este de la veterninar.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Pitbull41):

Probabil ca nu are nimic atunci. Dupa cum spuneam, majoritatea spray-urilor pentru purici nu sunt foarte toxice pentru animale.

| sucdemere11 a răspuns:

Fa-i o baie...

| CrystyCRS a răspuns:

Trebuie sa-l speli foarte bine!