| Miranda27 a întrebat:

Un "om normal" si-ar duce pisoiul la veterinar? Intreb asta din doua motive.Primul: pentru ca am un pisoi mic de sapte saptamani care este slab slab, pentru ca deja mama lui nu ii mai da de mancare (au fost cinci frati de pisica in total), si nu mai are lapte mult, si nici nu stie sa manance. Nu stiu daca va mai trai ca saptamana asta abia i-a dat pisica ceva lapte (nu pot sa o fortez pe pisica, deoarece vrea sa ma muste si la ea nu ii place sa stea cu puii), si in afara de asta, la pui i s-a intors azi piciorul cumva pe o parte si mama mea a tot tras de picior nu stiu cum pana i s-a facut la loc (stiu ca-i ciudat si parca nu are sens sa i se intoarca piciorul dar asta i s-a intamplat). Puiul tot tremura si miauna continu, slabeste zilnic si nu e jucaus, este foarte timid.Nu stiu daca mai are sanse de viata. Si al doilea motiv pentru care pun intrebarea : Un "om normal" si-ar duce pisoiul la veterinar? este pentru ca eu as vrea sa il duc la veterinar, dar mama mea zice ca ar fi ciudat sa duc un pisoi minuscul (chiar e mic) la veterinar si mai bine nu il duc. Deci ce ziceti? Ar mai avea sanse puiul? Sa-l duc la veterinar, sau e prea tarziu? Oricum nu cred ca m-ar lasa sa il duc, dar ma rog, voi ce credeti? Sau mai bine sa il las sa moara "linistit" langa fratii lui?

Răspuns Câştigător
| MarianM8777 a răspuns:

Pai nu poti sa ii dai u lapte pe biberon? cumperi de la petshop un biberon si gata! cum sa il lasi sa moara de foame? iar daca ii este ceva rupt sau are probleme de sanatate du-l la veterinar! big grin

6 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

La 7 saptamani dai tu sa manance,indeamna-l sa manance din farfurie(ceva plan si nu inalt,ca sa poata sa ajunga sa manance). Cumpara de la petshop royal canin babycat si inmoaie bobitele in apa si dai sa manance. Nu-l invata cu biberonul ca e deja mare,face doua luni. Poti sa-i mai pui in farfurie lapte amestecat cu galbenus de ou,nu-i da lapte simplu ca se strica la burta(tocmai a fost pusa o intrebare cu problema asta putin mai sus).
Du-l si la veterinar,o sa-i dea vitamine si-si va reveni, stai linistita. Zi mamei tale ca daca tu erai bolnava rau nu mergea cu tine la doctor? Asa si cu el. Sunt persoane care se duce cu pui de cateva zile daca au probleme ca de aia sunt veterinari sa se ocupe de orice animal, indiferent de varsta.

p.s. un pui poate sa manance si cu biberon de copii, nu trebuie sa iei neaparat de pui, sunt scumpe.

| Miranda27 explică (pentru RedNose):

Poi azi i-am cumparat deja un biberon pentru pisici, nu aveam alta alternativa. Lapte sau apa nu bea deloc, abia putin din biberon, si nu mai mananca nimic de doua zile. Oare ar mai putea trai asa, doar cu lapte de vaca din biberonul lui? sad Toti imi zic ca pisoiul e pe moarte, nu e vioi, e slab slab slab, nu mananca si daca i-as zice la mama mea sa il duca la veterinar ca si pe mine m-ar duce la doctor, deja imi imaginez ce ar zice. Eu tot i-am zis ca nu as vrea sa moara pisoiul, si daca noi chiar avem posibilitati, de ce sa nu il ducem? Dar ea tot zice ca mai exista destui pisoi mici pe lumea asta, ca o sa mai fete pisica mea si doar n-o sa mergem cu pisoiul asta mic la veterinar si ca n-as fi normala daca l-s duce sad! Nu cred ca faza cu daca as fi eu bolnava ar merge cu mami... Nu stiu ce sa fac, cu ce as mai putea sa o conving pe mami (ceva care nu stiu, sa fie asa de emotionata, sau sa vada ca si alti gandesc ca si mine, dar nu vreau sa inventez nici o minciuna, ceva real care sa aiba sens). Cam cat ar mai rezista pisoiul doar cu lapte de vaca din sticluta? (apropo i-am cumparat si mancare mica de la pet shop si inmuita in lapte sau apa dar nici nu vrea sa isi deschida gura). La inceput manca si carne (crenvrusti sau salam) dar nu o mai face si am incercat orice. Te rog sa-mi raspunzi, la comentariul meu daca il vezi si daca ai idei, chiar as vrea sa il salvez pe pisoi sad!

| RedNose a răspuns (pentru Miranda27):

Cum am zis mai sus, nu-i mai da lapte simplu, amesteca-l cu un galbenus de ou. La inceput nu o sa vrea sa manance din biberon, dar insista pana invata sa suga din el.
Nu e prea mic de mers cu el la vet.
Daca arata cam asa http://farm2.static.flickr.com/1352/5098304766_8a2aaa9808.jpg sau mai slab nu are decat sa-l bage pe perfuzii la vet. Eu zic ca daca e dus la vet traieste pisicul,mie mila de el si sunt revoltata de gandirea mamei tale! Nu are cine sa te ajute? Tatal tau ce zice? O verisoara,verisor ceva nu ai sa te ajute sa mergi cu ea?
Nu prea ai cum sa o convingi, dar pisicul du-l urgent la veterinar, pune-te pe plans poate intelege ca ti mult la el si nu vrei sa moara cu zile.
La varsta asta trebuia sa mergi cu el la vaccin, deci nu e mic absolut deloc, daca avea acolo 10 zile putea sa zica ca e mic, dar acum nu!
Fa tot ce poti, nu-l lasa sa moara.
De unde esti?

| Lumeaîn3D a răspuns:

Bună!
Cumpără-i pisicii lapte că o sa moară săraca de foame. Iar dacă crezi că-i rănită, du-te la veterinar cu ea, nu contează cîte săptămîni sau luni are

| CrissyBlue a răspuns:

Pai ai putea si fi,, mamica lui" pana creste mai mare! Si cand mai ai vreo problema, mai grava de care nu te poti ocupa singur poate vrea mamica lui? Asta cred ca e cel mai bine si mai ales pentru ca si eu am avut un pui la fel! (dar la mine erau 7... nu intreba...) Si acum e bine-merci! Sper ca te-am ajutat si daca vlei sa imi dai si mie fundita? big grin

| 1234567891234567890123456789012345678901234567890 a răspuns:

Pai cred ca e cel mai bine sa cumperi tu lapte si sa ii dai.pentru te duci degeaba la veterinar