| Andrei_2426 a întrebat:

Hey TPU!
Am si eu o intrebare pentru cine se priceme la hamsteri.Am o femela hamster pitic si a devenit foarte agresiva in ultima vreme.Si corpul i sa marit in ultima vreme.Eu presupun ca e gestanta dar e pentru prima oara cand am hamsteri si nu pot sa ma pronutz cu ceva de ce nu sunt sigur.As vrea sa aflu exact daca e gestanta sau nu.

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Mai mult ca sigur este gestanta, iti recomand sa ii desprati pentru ca altfel se va lasa cu batai crunte, probabil pana la rani urate pentru mascul, stiu ca am avut hamsteri. Ii pui in acvarii distincte si nu ii lasi impreuna pana cand puii vor creste si se vor descurca singuri. Apoi iti recomand sa dai puii pentru ca se inmultesc exagerat de repede, inainte sa-ti dai seama te vei trezi cu o gramada de femele gestante, se imperecheaza si frati intre ei laughing si o sa ai o gramada de femele agresive. Asa am patit eu, am ajuns sa am mai mult de 20 de hamsteri din doi cat aveam la inceput. Dupa ce ii desparti, totul va fi ok. Nu e greu de ingtijit o femela gestanta, nu e nimic special de facut, ii pui mancare ca si pana acum si gata. Gandeste-te ca sunt ca soarecii, se inmultesc fara conditii speciale sau o grija deosebita. Roata poate fi periculoasa pentru ea, e adevarat, una din femelele mele si-a rupt coloana cu roata, aveam roata cu picioare metalice, nu e foarte recomandata, sincer, mai bine accea de plastic, care e libera complet pe o parte. Oricum, pentru pui roata e o adevarata distractie, iti spun sigur laughing)

3 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Multumesc pentru fundita

| Andrei_2426 explică:

Ms foarte mult pentru ajutor, i-am despartit dar cam tarziu, pentru ca am fost plecat si in perioana aceea femela la ranit tare pe mascul dar mersi mult pentru ajutor.

| AlerimxD a răspuns:

Dacă e foarte agresivă cu băiatul este gestantă şi mai bine ai despărţi-o. De acum va mânca mai mult şi nu cred că ar trebui să-i mai laşi jucării, mai ales rotiţa, pentru că se poate lovi în ea.
În rest, poţi căuta pe net ce altceva să faci.
Xoxo.