| Xaya a întrebat:

acum fix 18 zile am primit de la o prietena doi hamsteri sirieni (cica ar fi ambele femele) si am stat atata timp cu nasul in curul lor deoarece una e mai grasa decat cealalta si nu sunt sigura daca e gestanta cumva... Am verificat sa nu fie unul dintre ei mascul dar pareau sa aiba ambele organul genital la fel de apropiat de anus si niciunul nu pare sa aiba testicule (in mod normal cred ca ar fi mai umflat acolo, desi nu e) asa ca am zis ca probabil sunt ambele femele si am lasat deoparte faptul ca una este grasa rau de zici ca-i gestanta (mentionez ca e la fel de grasuta de cam o saptamana). Acum am sperat sa nu fie cumva gestanta inca de la pet-shop pentru ca acolo nimeni nu isi da seama de nimic deoarece nimeni nu desparte femelele de masculi si se pot imperechea si face canibalism in pace. Acum daca au trecut toate cele 18 zile nu este posibil sa mai dea semna ce vrea sa nasca nu? Adica nu a devenit agresiva cu cealalta, nu imi dau seama daca mananca mai mult decat de obicei. (Chestia e ca eu nu vreau puisori de hamster fiindca am deja prea multe animale si aia ar fi cireasa de pe tort) Asa ca va rog sa-mi spuna cineva daca hamsterul ala naste sau nici nu a devenit gestant!

1 răspuns:
| Rafaaa07 a răspuns:

Pentru a fii sigur ca nu e gestanta, poți duce femela respectiva la un medic veterinar