| Deniiiiissee a întrebat:

Am si eu o întrebare urgentă va rog dacă mă puteți ajuta. Sunt în Cipru și am o cățelușă în vârstă de 1 an. Eu plec în țară pe 14 Aprilie și aș vrea să o iau cu mine. Am înțeles că trebuie să aibă câteva vaccinuri, microcip și carnet de sănătate. Cățelușa mea are un vaccin si carnet de sănătate. Dar nu microcip sau alte vaccinuri... ce i-ar mai cere la aeroport? Si cate vaccinuri trebuie să aibă? Biletul ei de avion este ca la noi? Am înțeles că este pe jumătate ca al nostru?

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Pentru călătorii în spatiul Uniunii Europene, animalul dumneavoastră trebuie să fie identificat cu un cip electronic şi să deţină un paşaport European. Paşaportul, emis şi completat de către un medic veterinar autorizat, certifică faptul că animalul dumneavoastră a fost vaccinat corespunzător.
Pentru mai multe informatii ai regulamentul oficial aici :
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/?uri=CELEX:32013R0576

1 răspuns: