| AlexandraLupoae a întrebat:

Hey,TPU! Am si eu un acvariu de aprox. 150 litri si am mai multi pesti, printre care si 2 carasei. Unul dintre carasei de curand s-a cam ingrasat(poate voia sa faca icre). Iar de 2 saptamani sta numai in colturi si doar la mancare se agita... Acum cateva minute a murit si as vrea sa stiu URGENT de ce ca sa nu mai moara si cellat caras...Va rog AJUTORRRR!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Carasii sunt niste pesti absani, mananca foarte mult, asta nu inseamna ca trebuie sa le dai sa manance asa de mult.
Exista mancare speciala pentru carasi care nu sta la suprafata ( daca mancarea este la suprafata apei, pestele inchide si aerul de la suprafata nu doar mancarea, si asa se umfla si poate murii) ci cade pe fundul acvariului.
Nu trebuie sa le schimbi apa de 2-3 ori pe saptamana, mai ales daca ai un acvariu de 150 de l ( eu le schimb la ai mei o data la o saptamana si am un bol de 2 l, dar na, am doar doi pesti mici), banuiesc ca apa se murdareste dupa o luna si ceva si mai tarziu daca ai filtru la el.
Si inca un lucru, sa ii dai mancare regulata, putin si des ( cat sa nu mai fie mancare in 2-3 minute), de 2-3 ori pe zi este indicat.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Si inca un lucru, un caras are nevoie de minim 40 de l doar el, deci sa nu fie prea plin acvariu tau cu pesti.

| BIMARY a răspuns:

Nu le da multa mancare, schimba-le apa de 2-3 ori pe saptamana, si ai mare grija de el! Verifica-l in fie care zi si vezi daca e bine sau rau! Sper ca te-am ajutat!winking