| TheHobbitHere a întrebat:

am un catel pechinez, si de curand i-am cumparat o lesa, dar nu sta, adica se opune cand il plimb
Ce ar trebui sa fac ca sa stea, adica sa se obisnuiasca?
Funda + vot.

Răspuns Câştigător
| Popovici_Ionel_1969 a răspuns:

Multi caini ar face orice pentru o gustare. Aceste gustari pot sa fie folosite si in antrenamentul cu lesa. Pastreaza cateva in buzunar daca iesi cu animalul la plimbare. De preferat este sa pui recompensele in buzunarul de langa caine. Astfel va mirosi constant mancarea si nu va uita scopul antrenamentului. Ofera-i cate o recompensa de fiecare data cand merge normal.
Nu smulge brusc lesa! Asta il va speria si plimbare se va transforma intr-un cosmar.

2 răspunsuri:
| SorinaSuciu a răspuns:

Plima-l mai des. cu timpul se va obisnui. e voba doar de cateva dati in care sa mearga cu lesa ca sa se invete cu ea

| Diana163 a răspuns:

Hey☺pentru incepu, daca stai la casa lasa.l sa se plimbe in voie prin curte timp de cateva minute apoi mangaie.l in timp ce ii pui lesa fara miscari bruste.In tot timpul asta vorbeste cu el, alinta.l astfel incat sa inteleaga ca nu vrei sa ii faci rau. Dupa ce i.ai pus les, las. l sa se acomodeze putin si abia apoi iesi cu el la plumbare.e important sa il scoti frecvent afara ca sa se obisnuiasca