| anonymous09 a întrebat:

Lumee, am o problema.am un catel ( un fel de corcitura intre pechinez si ceva mai mare big grin, in general, e de 2, 5 ori mai mare ca un pechinez ). are o varsta de 3 ani ( omenesti ) si i-am cumparat o zgarda. acum cand o vede, ori fuge de ea, ori nu vrea sa stea. ce pot sa-i fac ca sa o conving sa mearga cu lesa? poate si din cauza ca, de cand o am, nu am plimbat-o niciodata cu lesa? multumesc pentru ajutor

Răspuns Câştigător
| LoveSteps a răspuns:

Asa a patit catelusul meu. Poti incerca sa ii cumperi o lesa mai mare chiar este recomandat.Adica sa nu ii stea fixa poate de asta. Dupa incearca sa o convingi.Gen sa ii dai o jucarie si dupa sa ii pui colierul acela de la zgarda sa stea cu el prin casa.Sau sa il/o mangai pana i-o poti pune.Mai intai eu as zice sa nu ii dai din prima zgarda cu tot cu lant.Doar colierul ca sa vada ca nu vrei sa ii faci ceva.In caz ca o zgarma sau chiar nu poate sta, cumpara-i una mai mare.In general dupa ce se obisnuiest, obisnuieste-o si cu lantul, alfel, niciodata nu o sa poata sa stea locului.Succes big grinD

5 răspunsuri:
| AlbaAura a răspuns:

Ai rabdare cu ea.In timp se obisnuieste.Incearca inainte si dupa ce-i pui zgarda sa-i dai un mic bonus din papica ei preferata si las-o sa faca ce-i place cel mai mult. Distrage-i pe moment atentia cu niste jucarii preferate sau cu o minge dupa care sa fuga.Iesi cu ea la blimbare si o sa vezi cum incepe sa se bucure.

| elenuyzy a răspuns:

Hmm, poate ar trebui sa mai insisti happy

| gabrielsearch a răspuns:

Incearca sa tipi la el si eu pui si atunci cand vede ca se sperie de ea (cand o are pe gat)il mangai si incerci tot asa. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| dolaru a răspuns:

Va fi foarte greu deoarece nu am mai stat in lesa dar incearca, succes

| manisha a răspuns:

Cheam-o la tine cu niste pedy gry, vezi daca vine si o tii sa ii pui lesa.e posibil daca nu ai invatat-o cu lesa sa fuga.