| cuticaadrian2 a întrebat:

Buna TPU
Cam cat m-ar costa in total sa achitionez o broasca testoasa+acvariu+ full accesorii
Eu am mai avut un acvariu de pesti cu toate accesoriile dar stiti cum e au murit pestii si bunicul meu l-a dat
Si as vrea sa o iau de la 0, dar vreau sa stiu daca merita?
Si m-ar costa testoasa, acvariu, accesorii mai mult de 200lei?

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Pai poti folosi acvariu de la pesti, cumperi numai o insulita -pe care o gasesti la magazine de gen- se va urca broscuta pe ea, nu e scumpa depinde de unde o cumperi.Bafta!

7 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna, Adrian,

In primul rand trebuie sa stii ca o broasca nu este tocmai usor de crescut. Daca la inceput asa pare, cu timpul sa stii ca nu va fi asa.

In primul rand ai nevoie de un acvariu de cel putin 70l. E ok cat e mica, insa dupa 5 luni ea va creste si nu va mai fi ok un acvariu mic.

Ai nevoie de incalzitor ca temperatura apei sa fie intre 22-26 de grade. Mai ai nevoie de solutii pentru apa si filtru foarte bun pentru a curata apa.

Apoi vei avea nevoie si de un instrument care te ajuta sa schimbi apa atunci cand se murdareste.

Daca nu iti poti permite astfel de lucruri care te ridica undeva la 400 de lei, nu chinui broscuta.

Mai bine iti faci un acvariu cu pesti pentru ca sunt mai usor de intretinut.

Nu este ok sa chinuim animalutele pentru ca la prima vedere par usor de intretinut.

Daca mai ai si alte intrebari imi poti trimite un pm.

Pa.

| MadalinG99 a răspuns:

Sfat bun stai potolit am avut si eu si este rau cu ele eu am avut una europeana de fapt 3 si miros ff urat trebuie sa le schimbi apa des

| cuticaadrian2 explică (pentru MadalinG99):

Stiu lucrul asta, fiindca am mai avut de uscat, dupa aceea o tinem prin curte.
Odata m-am speriat rau de tot fiindca o cautam si odata o vad in pamant...zic eu :"aoleu, muri broasca" Cand o scot vad ca se misca si m-am bucurat dupa aceea am cautat pe net si am aflat ca hiberneaza

| paul55 a răspuns:

Salut si da se metita sa o iei de la 0 si maxim tear costa 250 lei o broasaca testoasa cu acvariu si cu acesorii fulll.

| cuticaadrian2 explică:

Multumesc!
Dar am un acvariu de pesti dar e ff mic, fiindca pe cel care era mare l-a dat bunicul meu

| Mihaela1964 a răspuns (pentru cuticaadrian2):

Deocamdata iti va fi suficient, broscuta va fi mica.Cu timpul iti poti cumpara un acvariu mai mare; cele din magazinele specializate sunt cam scumpe- in jur de 5-600 de lei; dar poti cumpara in targuri sau oboare, acvarii confectionate artizanal, la fel de bune, cu pret negociabil, dar pana in 100 de lei.Sa ai in vedere ca broscuta ta creste, deci viitorul acvariu trebuie sa fie destul de mare.Numai bine.happy

| cuticaadrian2 explică:

Mi se pare cam ciudat, fiindca cei de la pet shop tine broscutele intr-un vas fara nimic si traiesc (nu ma refer la un petshop de coltul srazii, am vazut lucrul asta chiar in real)