| 124mara5 a întrebat:

Hey TPU... motanelul meu in varsta de 9-10 luni se comporta cam ciudat. Dar nu mereu. As vrea sa stiu daca e in perioada de calduri : in primul rand, tot mai des ia haine in gura, ( ca si cum ar lua femela ) si o pune sub el si o framanta ca si cum s.ar imperechea ( suna ciudat ???? dar chiar asa e ). Si uneori ii iese ceva roz ( organul crd ) stiti voi de unde. Ce se intampla? Nu e castrat

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu e imperechere, asa fac motaneii mai mult ca pisicutele, framanta si fac asa cozonacei, gen sug laptic la burta mamicii. Aia cu iesitu puticii ce sa zic, sunt animale si ei laughing daca nu il duci la monta pune mana si castreaza l ca altfel il chinui plus o sa marcheze toata casa in curandwinking Cauta pe ytb "cat making biscuits" sa vezi ca si altii framantawinking

| Catrice a răspuns:

Ma, nu știu cum să-ți spun da' la 9 luni cam e în perioada aceea laughing

| Vikaa a răspuns:

Faza cu framantatul se intampla la orice pisica luata mai devreme de termen de langa mama ei, simt nevoie de alinare, crezand ca haina e mama lor.Motanii nu intra in calduri, probabil, in curand va urma sa marcheze peretii deoarece se apropie un nou val de calduri din partea femelelor si va deveni mai teritorial, ar fi bine sa-l programezi de castrare.

| acerr a răspuns:

Ooo,asa fac pisicilie,,framanta,a mele se aseaza pe burta mea si fac la fel,trebuie sa il castrezi va intra in calduri si incepe sa lase semne prin casa,adica lasa jeturi de urina pe unde apuca, isi maechaeza teritoriul si miroase graoznic... el spera ca pisicile il vor cauta, este instinctul lor de asi cauta femela, Castreza motanul, si dupa castrare e putin complicat.are durerei mari, nu il lasa sa mearga, orcium nu poate se tarie, va fi greu si pentru el si pentru tine dar a 2 zi va fi ok, nu insista cu apa si mancare... e ca un om dupa operatie,