| Robert_George_2001 a întrebat:

Pe 23 aprilie îmi voi lua o pisicuță și întrebarea mea e următoarea: Îmi puteți da niște sfaturi utile pentru îngrijirea pisicilor sau sa îmi dați un link? FUNDĂ

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Buna! Te sfatuiesc sa iei o pisica doar daca le iubesti si consideri ca esti suficient de responsabil pentru. a o ingriji. Nu cumpara o pisica de rasa, ci adopta una normala. Sunt sute, mii fara stapan, care asteapta luna de luna ca cineva sa le ia acasa, la altele trec ani fara sa fie adoptate. Intra pe olx si la o simpla cautare dupa cuvantul,, pisica" sau,, donez/ofer pisica" vei gasi o gramada de persoane care cauta stapani pentru pisicutele lor sau pentru. pisici salvate din strada.
Dupa ce o vei lua, fa-i o baita. Ia-i de la farmacia veterinara o pastiluta pentru. deparazitare interna. Costa 5-7lei una.
Vei avea nevoie de o litiera si de nisip. Iti recomand nisipul Moonycat: http://www.maxi-pet.ro/......a-6kg.aspx Il gasesti in Kaufland si costa 8 lei.
Sa aiba la dispozitie intotdeauna un vas cu apa si mancare la discretie. Nu-i da Whiskas, a mea nu le mananca si chiar mi-a vomitat de doua ori, cel mai probabil de la ele. De atunci, am incetat sa ii mai dau. Ii dau acum Friskies rar, dar de obicei merg pe Purina, punga de 800grame, din Kaufland, costa 15lei. Pliculete cu hrana umeda ii dau de toate, mai ales KiteKat, Whiskas uneori sau ProPlan mai rar, sunt destul de scumpicele. Primele doua costa 1.3-1.8lei, ProPlan costa 3-3. 5lei. Eu ii dau 1-2 plicuri pe saptamana. In rest, poti sa ii dai carnita fiarta, in special piept de pui. A mea mananca de rupe piept de pui din mancare, fiert simplu sau peste prajit, din conserva, etc.Nu ii dau carne cruda.
Ia-i de la Petshop jucarii. Mai exact, o mingiuta, un soricel...Costa 2-3 lei una. Are si a mea, dar preferatele ei raman tot ghemotoacele de hartie, pe care mi le alearga prin toata casa ca o bezmetica si plasticul ala de la painea feliata :))
Dupa ce face 6 luni, te sfatuiesc sa o sterilizezi, pentru. ca atunci cand va intra in calduri vei avea destule patanii cu ea. Isi schimba vocea, sta cu fundul in sus, miorlaie teribil si posibil sa deranjeze chiar vecinii pentru. ca da, chiar va miorlai teribil de tare, de nu o vei mai recunoaste. Ii trece intr-o saptamana, dar pana-i trece nu vei putea dormi nici tu, nici ea si probabil nici vecinii. Sterilizeaz-o :) A mea are doi ani si urmeaza sa o duc curand, pentru. ca deja a intrat in calduri de cateva ori si m-am saturat sa nu mai dorm noaptea cand ea e cu totul si cu totul alta pisica.
Nu uita sa o mangai si sa ii oferi afectiune. Ceart-o cand face lucruri rele, dar nu o lovi pentru ca e posibil ca in timp sa i se faca frica de tine si sigur nu ti-ai dori sa-ti fi traumatizat pisoaca :)
Sa ne anunti cand o iei si cum e :D
De ce tocmai pe 23 aprilie? E ziua ta? Poti sa o iei oricand.

| Robert_George_2001 explică (pentru AutumnDay):

Da pe 23 e ziua de nume și așa am stabilit cu ai mei

| Robert_George_2001 explică (pentru AutumnDay):

Dar am un vecin care are un motan.Cand face 6 luni o pot duce la el? Pentru a face pui?

| Robert_George_2001 explică (pentru AutumnDay):

Păi in loc de băița nu o pot înveli intr-un prosopel umed?

| AutumnDay a răspuns (pentru Robert_George_2001):

O poti duce dupa un an, de preferabil chiar 2 ani. E prea micuta si risti sa moara cand va da nastere puilor. Cu toate astea, te sfatuiesc sa nu o duci, ci sa o sterilizezi. Puii de pisica se dau foarte greu, mai ales in conditiile in care poate iti va face 7-10 pui.

| AutumnDay a răspuns (pentru Robert_George_2001):

Nu e acelasi lucru. Baia e baie, cu apa calda de la dus si sampon, clatita foarte bine, ca sa nu ii ramana pe blana si sa o linga. Daca ti se pare complicat, e de preferat sa nu ii faci baie deloc.

| Robert_George_2001 explică (pentru AutumnDay):

Îi pot face baie nu este nicio problemă

| AutumnDay a răspuns (pentru Robert_George_2001):

Cum doresti. Ele oricum se curata singure si unii chiar recomanda a nu se face baie pisicii. Eu ii fac baie o data la cateva luni.

8 răspunsuri:
| NebuniaSoselei200 a răspuns:

Sfaturi:
1. Ai grija, cand e agitata si zgarie, mai bine FUGI decat stai
2. Cand vede prima data pe cineva, el va fi un pic Confuz, dar peste putin timp, el te va vedea si va merge pe piciorul tau, asta inseamna ca te iubeste.
3. Cand face prostii, calmeaza-te, trimite-l in alta parte si gata...

asta e tot acum