| anonim_4396 a întrebat:

Cum deosebesc porumbei care sunt gutani si care sunt de rasa dupa ce ii cunosc

Răspuns Câştigător
| vrelian a răspuns:

Si gutani tot o rasa de porumbei sint. poate ai vrut sa spui cum ii deosebesti de alte rase.de ex de voiajori.gutani au umflatura aia de pe nari mica rau.aialntii o au mare au narile umflate, sau deasupra pe nari au acele umflaturi.gutanii sint asa mai sa le zic nu asa frumosi, vioi etc.si stau mai peste tot. uneori stau si pe firele de curent pe oriunde apuca.am vazut ca ai mai intrebat cum deosebesti sexele.masculi sint nitel mai mari si la git asa au un fel de guler mai mare decit la femele.au acel guler mai colorat mai stralucitor.de asemenea au si acele umflaturi ce spuneam mai sus mai mari.chiar mari de tot.se vede de la o posta chestia asta. sper sa te ajute.

2 răspunsuri:
| Spitz10 a răspuns:

Nu iti era mai simplu sa cauti pe google decat sa pui intrebarea aici.Cauta direct pe google si daca nu gasesti ama nunti

| alexandru_6146 a răspuns:

Salut...porumbeii gutani au narile foarte mici si nu au penaj de nici o forma... porumbei de rasa(voiajori)au narile foarte mari, bine cum am zis mai sus ca au narile mici dar pot fi de ex. Voltatii au si aia narile mici dar au coada infoiata.