| MădălinaDinu a întrebat:

sper că mă ve-ți ajuta! x.x
Acum câteva minute, câinele meu (are în jur de 10 luni), a lins o broască pe-afară. După câteva secunde a început să facă spume la gură. straight face
Toate astea mi le-a spus mama mea, și când a văzut ce face a venit repede acasă și l-a spălat la bot; dup-aceea i-a dat iaurt, dar a zis ca ar fi fost mai bine dacă îi dădea lapte (nu știu de ce).
Ce s-a întâmplat, e posibil ca acea broască să fi avut râie? Dacă da, dacă cățelul ne linge pe o rană sau din greașeala pe buze e posibil să luam și noi?
Ce credeți?
Eu aș vrea să-l duc la veterinar ca să mă asigur, dar aș vrea să știu și părerea voastră având până când în voi duce.
Vouă vi sa întamplat? Ce-a-ți făcut?
Dau funda!
p.s. scuza-ți categoria.

Răspuns Câştigător
| wEeEk1d a răspuns:

Doar raia sarcoptica se poate trasmite din cate stiu, asta in cazul in care cainele are. Nu stiu daca o broasca i-ar putea da acest fel de raie, pentru ca nu am vreun atestat in medicina. Dar este bine sa ii faci un raclaj la medicul veterinar si iti va spune daca are raie sau nu. Dar iti pot spune ca sunt sanse mici sa aiba raie. Spumele pot fi si de la bacteriile pe care le poarta broastele in general (ca doar ele nu umbra intr-un mediu foarte curat). Sper sa rezolvi cu catelu.

6 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Cu putin alcool il dezinfectezi, ii bagi putina tuica in gura...
o vizita la veterinar nu strica, chiar daca nu mai are nimic iti va spune cum sa procedezi pe viitor si probabil si alte pericole si daca nu-ti spune, il intrebi tu

| MădălinaDinu explică (pentru Th3AbSinTh3):

Mulțumesc de răspuns! puppy dog eyes

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru MădălinaDinu):

big grin cu placere, mai are ceva catelul?

| MădălinaDinu explică (pentru Th3AbSinTh3):

Nu, n-are nimic acum și nu mi sa părut nimic suspect:3. Mulțumesc de interes! :*

| Armenianeek a răspuns:

Tu iti dai seama ce s-ar fi intamplat daca cainele tau se freca cu curu' de broasca? laughing

| MădălinaDinu explică (pentru Armenianeek):

Prefer mai bine să taci decât să comentezi ceva NEFOLOSITOR.winking