| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU! Vreau un câine de talie mică în special pentru mine,dar și pentru bunica mea deoarece el va sta la ea. Cineva s-ar putea sa îmi dea un pui de bichon, dar, vreau să îl duc la dresaj. Un bichon poate învăța comenzile: latră, muscă? Bunica mea este în vârstă și îmi este frică atunci când iese afară singură. Și mă gândesc că un catelus i-ar ocupa timpul și ar putea să o protejeze. Dar întrebarea mea este: Un bichon ar fi potrivit ca și caine de protecție? Dacă nu, recomandați ceva tot de talie mai mică, maxim de talia unui beagle, dar mai capabil. Dacă nu voi gasi, voi adopta unul care va fi dresat asemeni!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un câine rasa Teckel cred că ar fi mai recomandat pentru bunica ta. happy

| Pati2500c a răspuns:

Bichonii nu sunt caini de paza in niciun fel. Doar au latratul acela specific lor. Daca vrei un caine de baza iei lup amstaff pitbull, dar nu cred ca bunica ta se va descurca cu aceste rase. De ce ti se pare un beagle incapabil? laughing sa stii ca sunt capabili de orice pentru ca am eu si au un simt al mirosului foarte dezvoltat, pe langa asta latra si ia pozitia de paza la orice zgomot. Apropo de dresaj, sa stii ca aceste ore de dresaj costa ceva bani, am cautat si eu intr-un timp dar preturile mi se par exagerate, porneau de la 100 lei pe sedinta.

| biuk097mari a răspuns (pentru Pati2500c):

Nu am zis că beagle nu e capabil, m-am referit că dacă bichonul nu e bun, să-mi spuneți ceva mai capabil. Știu că dresajul costă, eu il voi învăța comenzile ușoare, și dacă reușesc să-l învăț și să muște la comandă ar fi super. Multumesc de raspuns!

| Pati2500c a răspuns (pentru biuk097mari):

Asta e bine sa il dresezi acasa, cauta pe net toate rasele de caini si o sa iti apara toate dimensiunile si comportamentul fiecarei rase, de la paza pana la prietenie. Sau poti adopta unul

| biuk097mari a răspuns (pentru Pati2500c):

Da,vreau ceva cu care să fac predresajul, și când crește să-l învăț comenzile mai complicate. Dar cred că rămân pe varianta de a adopta, ceva mic spre mediu. Și așa e plin de catei fara stăpân

| Pati2500c a răspuns (pentru biuk097mari):

Exact, e o idee foarte buna, si se ataseaza foarte repede cateii adoptati