| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Am 2 perusi. Masculul de cateva zile are penele zburlite in special in zona capului si putin murdare, mananca foarte mult si doarme de asemenea mult. Am vazut ca femela il mai loveste... oare asta sa fie cauza?! Care? Cum pot sa-l fac sa fie sanatos? Va rog veniti cu si alte raspunsuri in afara de: "Du-te la veterinar"! Ce ii pot da, ce medicamente?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Ce alte raspunsuri vrei de cat sa il duci la un veterinar?
Eu nu am terimnat facultatea de medicina veterinara ci de drept, adica nu pot sa prescriu pastile unui animal care este bolnav, si nici un medic veterinar nu o sa iti prescrie vreun medicament daca nu este consultat acel animal, adica sa il vada veterinarul pentru a ii pune diagnosticul corect, nu la vrajeala si apoi tratamentul, medicamentele luate dupa ureche fac foarte mult rau, mai ales la animale unde dozajul este in functie de greutate dar si de varsta animalului.
Dupa parerea mea papagaul tau are o boala de piele, o lipsa a vitaminelor si mineralelor din organism care cauzeaza "murdarirea penelor" dar poate avea si paduchi, dar asta ti-o spune doar un veterinar DOAR dupa un consult si tot atunci o sa afli si tratamentul adecvat.
Deci fugi cu el la veterinar daca ti la papagalul tau.