| Butterfly_8957 a întrebat:

Hi! Am gasit un pui de gugustiuc in livada. eu cred ca este destul de mare, are pene aproape peste tot corpul, dar nu poate sa zboare si merge f.f. prost.
1. Ce pot sa-i dau sa manance?
2. Cand stiu daca ii este foame, sau daca este satul?
3. Daca nu vrea sa manance si scoate mancarea din cioc, chiar daca nu a mai mancat (deci trebuie sa manance)? inseamna cumva ca este bolnav? scuze pentru categorie.

3 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Salut. Din pacate, desii pare mare asta nu il face foarte rezistent. Este foarte greu sa cresti tu un asemenea pui. Din pacate, cu riscul de a te dezamagii, sansele lui de supravietuire sunt minime. Astfel de pui trebuie hraniti de parinti ( care sunt hraniti cu mancare regurgitata). Aici intervine problema, pentru ca tu nu ii poti oferii astfel de mancare. Incearca sa inmoi un miez de paine in apa si vezi daca papa. Nu incerca sa il fortezi sa manance si nici nu ii oferii apa ( nu stie sa bea si poti sa ai surpriza neplacuta sa se innece).

| Amelya02 a răspuns:

Daca este pui nu are cum sa fie mare.
Gugustiucii sunt o specie de porumbei.

1. Du-te la o farmacie veterinara si intreaba, e cel mai convenabil daca vrei sa traiasca.

2. Nu ai cum sa stii asta, dar este evident ca in majoritatea timpului trebuie sa se hraneasca deoarece e pui si e in crestere.

S-ar pitea sa manance mei de toate felurile, hrisca, orez, grau.
Numai bine!

| trollingchick a răspuns:

Cred că ai greșit categoria.