| Byebye14 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Acum cateva saptamani am gasit un pui de vrabie cazut din cuib,era un puisor mic care avea numai puf, dar care manca singur.
L-am luat si am incercat sa-i dam paine cu apa...a mancat saracutul tot..cred ca ii era foarte foame.
I-am cumparat o cusca de papagali si i-am pus un tricou si iarba si l-am botezat Norocelhappy
Nu e ranit si cu timpul a invatat sa zboare.
In fiecare zi de atunci il scoatem afara, se scalda in pamant.
Acum a crescut si poate sa zboare,are pene si aripile i-au mai crescut.
Problema este ca nu mai vrea sa plece la ai lui. :yawn
Nu mai ciripeste in cusca,nu mai mananca ca inainte,e mai trist,dar cand il ducem afara pur si simplu sta putin in iarba si cand aude o vrabie zboara spre noi si se cuibareste in mana.
O singura data a zburat pana in curtea vecinului si s-a intors.
Cum sa-l fac sa plece la ai lui? Viata lui nu e in captivitate, acum ca e mai mare...problema e ca am si doi pisoi,pe care ii inchid cand e el afara.
I-am dat sa manance apa cu paine,galbenus de oua,seminte(ii plac la nebunie),biscuiti si mancare de bebelusi cu seringa laughingdupa care e turbat si nu mai zic de furnicile pe care le mai prinde el, sau alte gaze.A terminat un borcan si astazi ii cumpar altul.

Joi se implinesc 3 saptamani de cand e in captivitate.
Va multumesc ca ati citit si as vrea sa stiu cum sa-l fac sa se intoarca la ai luisad

Răspuns Câştigător
| Vladuthz a răspuns:

Ideea este urmatoare, el s-a adaptat cu voi, pentru ca practic voi ati devenit mama lui, in cazul de fata cea mai buna abordare care v-as sugera-o ar fi sa-i aduceti inca 1 sau 2 pasari in cusca, cu care sa stea 2-3 zile, sa se imprieteneasca f bine cu ele, si cand ele pleaca el sa plece dupa ele.

| Byebye14 explică (pentru Vladuthz):

Sa prind niste pasari?laughing
Am incercat de mai multe ori sa pun niste paine intr-un loc, si pe el, si speram ca vin vrabiile, dar au venit doar vreo 2 si apoi au zburat repede...
Insa a devenit mai atent ca inainte la ciripitul semenilor lui si poate ca in curand se va duce dupa ele.

3 răspunsuri:
| AndreeaBz a răspuns:

Lasa-l pe el sa stea unde vrea. va sta acolo unde se simte bine, nu il goni. ai vrut sa-l ajuti, ajuta-l pana la capat.

| Byebye14 explică (pentru AndreeaBz):

Nu am sa-l gonesc, Doamne Fereste! Am sa-l tin pana va fi pregatit, pana va zbura singurel si nu se va mai intoarce desi mi-e cam teama ca s-a obisnuit sa primeasca totul pe tava si sa nu se descurce