| dada18x a întrebat:

Ieri am fost afara si am gasit doi puiuti mici de pisica... unul l-a luat un prieten si unul eu. E mic de tot.si nu stiu cum sa-l hranesc si ce sa ii dau de mancare. O prietena mi-a spus ca nu o sa traiasca mult pentru ca nu stie manca si mamica ei/lui (inca nu stiu ce sex are) nu este aici pentru al alapta. ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| B3Bytza a răspuns:

Dai laptic de vacuta putin caldut cu o seringa mai mare care sa aiba in varf o pipeta ca el/ea sa o puata apuca.Si tinel intr-un loc cald, pe cava moale, pufos si calduros si mai pune-i o jucarie cu blana ca el sa creada ca e mama lui/ei. A da.Si hranestel des si ai grija ca laptele da aiba multe grasimi.

13 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Lapte de vaca NU se da la pisici! Provoaca diaree. La tara inca se da, dar aia sunt obisnuiti cu asa ceva si oricum daca ar face diaree nimeni nu vede si nimanui nu-i pasa.
Exista laptic special pentru pisici si exista si biberon special pentru pisici si catei mici.
Dar totusi ce varsta are puiul? Daca e sub o luna, sansele sunt mici sa traiasca. Macar de-ar avea ochii deschisi .altfel...
Nu uita sa-i dai apa si cumparai conserve pentru baby cat intre 0 si 4 luni. Loc caldut, si vata umezita in apa pe la funduletz sa-si faca nevoile altfel moale. Si masaj pe burtica pentru acelasi lucru! Bafta.in caz ca-l mai ai!

| Gabry a răspuns:

Bunica mea tot asa a gasit un pui de pisica, si ea ii dadea laptic cu biberonul, sau incerca cu lingurita.
Succeswinking

| elenacata a răspuns:

Poti incerca laptic si ea sa linga sau daca nu mananca poti sa ii dai chiar tu dar nu cu un biberon ca e prea mare ceva mai mic ca un fel de pipeta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa-i dai lapte de vaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa incerci sa pui lapte intr-o seringa si sa ii dai putin cate putin...cat de mic e? are ochisori? sau. daca este un pic mai maricel.inmoaie-i painica in lapte.si da-i cate putin.pana se invata cu gustul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

la 1Kg lapte dizolvi un galbenu stiu de ou crud si o lingura de miere, amesteci bine si cu asta hranesti cam la fiecare 4 ore, pana se pot intarca; ii tii intr-o cutie incare sa ai carpe sa nu ii fie frig, iei o sticla de plastic si o umplii cu apa calda sa se suie el pe ea; poti acoperi cutia pentru ca o sa doarma incea mai mare parte a timpului si e ok sa fie intuneric, cand se trezeste o sa-i fie foame; daca nu face pipi tb sa il stimulezi su un buretel demachiant la funduletz ca si cum ii linge mama lor;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-l la veterinar si iti zice el ce sa facitongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca are 2, 3 saptamani sa-l duci la veterinar sau fa ca anca. Eu l-as iubi mult. succes in continuare, eu cred ca te descurci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai dai cu seringa fara ac lapte. stiu cu e am avut si eu ssi l-am facut mare cind... a sai pui in mancare usturoi cind creste un pic mai mare

| aney a răspuns:

Pisicii sunt mult mai rezistenti decat cainii mici. Trebuie sa incerci sa ii dai lapte si biscuiti pentru pisici mici (pachete speciale pentru, pui) inmuiati in lapte la inceput. Nu stiu cit sunt de mici, dar banuiesc ca au fost abia smulsi de la tata pisicii, si asta e un dezavantaj.Va trebui la un moment dat sa ii dai in gura cu seringa (fara ac), ca el pana la urma inghite. Da-i cu forta vreo cateva zile, ca pe urma puiul prinde gust si incepe sa manance singur, mergand dupa miros. Important e sa il pui pe picioare, ca e prea mic si neobisnuit sa manance singurel. Fa tot posibilul, altfel exista posibilitatea sa nu reziste, trebuie ajutat, caci faptul cel mai urat e ca a fost smuls de la san, si inteleg ca e prea mic si inca lipsit de istincte. Bafta...creste-l, o sa ai multa satisfactie.

| Andrei_6410 a răspuns:

Sunt de acord cu ancutza... dar mai bine l-ai duce la veterinar sa nu ai apoi vreo bucurie si sa iti moara...Succes!

| chester a răspuns:

Pisicuta mea avea doar 2 saptamani atunci cand am adoptat-o.Acum are 2 ani si e superbahappy Trebuie sa ii dai lapte special pentru pisici mici (se gaseste la magazine in cutii cu tot cu biberon inclus, desi la inceput va trebui sa ii dai cu pipeta sau cu o seringa), trebuie sa o fortezi putin la inceput, dar apoi va incepe sa suga singura, nu trebuie sa ii dai cantitate mare, ci cate putin (pisicile mananca putin si des). Trebui sa stii ca e important sa manance, altfel are sanse slabe de supravietuire. Se spune ca pisicile vad cel mai bine culorile rosu, verde si albastru. A mea s-a indragostit de o paturica moale si verde si de atunci adoarme sugang la ciucurii de la paturahappy I-am pus cutie cu nisip de la inceput si de mica si-a facut nevoile numai acolo, niciodata in casa. Cand face o luna va trebui sa ii faci primul vaccin, iar cu ocazia asta veterinarul iti va putea spune si sexul. Si nu in ultimul rand, ofera-i multa dragoste, va simti acest lucru. Multa bafta happy

| bloodymary a răspuns:

Exista lapte special, de la Whiskas. Se gaseste in aproape orice magazin, sau la farmaciile veterinare.