| Classy a întrebat:

Ii pot face unui puiut de bichon baie daca are aprox. 9 saptamani? Are primul vaccin facut si ii cam miroase blanita... unii spun ca sa nu ii fac altii ca ii pot face.Ce sa fac pana la urma?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Blanita ii miroase ca are o boala de piele ( te-as sfatui sa consulti un veterinar), altfel nu i-ar mirosi deloc, mirosul specific cainelui il are cam pe la 7-8 luni ( dar se poate si mai devreme) cand este matur din punct de vedere sexual.
Nu se face baie( si nici nu are voie afara) cat timp nu a terminat toata schema de vaccin, deoarece, puiul nu are inca imunitate ( imunitatea si face dupa circa 1 saptamana de la ultimul vaccin din schema, si tot atunci poate sa faca baie si sa iasa afara) si poate racii usor, iar daca raceste, pentru a se face bine, are nevoie de antibiotic, antibiotic care anuleaza ultimile vaccinuri facute in perioada de 1-2 saptamani. Plus, cainele nu se spala des, cam o data la 2 saptamani ( este indicat o data pe luna) si numai cu sampon special pentru caini, daca se spala mai des si nu se foloseste sampon special, ii poti irita pielea si ii poti da o boala de piele.
Daca iti asumi riscul ca puiul de caine sa poata racii, deci sa si anulezi vaccinul si apoi sa il repeti, dar si riscul de a ii irita pielea mult prea fragila, atunci poti sa ii faci baie. Dar te-as sfatui sa te duci cu el la un veterinar, nu este normal sa ii miroase urat blanita la un puiut de caine.
Daca totusi o sa ii faci baie ( eu nu iti recomand), de preferat este sa fie o baie placuta, sa nu se sperie, si sa ii vorbesti cu calm, sa ii placa sa faca baie, ca daca o sa se sperie, nu o sa mai doreasca niciodata sa ii faci baie, si baia o sa devina un chin si pentru tine, dar si pentru caine.

1 răspuns:
| Rockerrockin a răspuns:

Eu iti recomand sa ii mai faci unul la un an