| Ems a întrebat:

Imi doresc foarte mult un animal de companie. Am un papagal de 5 ani dar parca nu-i destul. Cel mai mult mi-as dori un caine dar stau la bloc si nu prea pot. Desigur ca nici parintii mei nu vor pentru ca face mizerie. si atunci m-am gandit la altceva gen un hamster sau o broasca testoasabig grin. Mama nici nu vrea sa auda de "sobolani" dar sunt curioasa ce parere aveti despre ei sua niste sugestii ceva? Poate ii conving. Multumesc.

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Daca tot iti doresti caine, ia-ti un bichon, e perfect pentru apartament. Nu creste mai mare ca o pisica (3 kg), nu-i cade parul aiurea prin casa, tot parul ii ramane in perie, sunt extrem de afectuosi, jucausi si energici.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Si la mine ca si la tine situatia (asta demult). Testoase am avut 2, d-astea romanesti prinse cand erau pui, de pe balta. Super usor de intretinut si incredibil de afectuase (dormeau pe langa patul meu cand nu eram acasa). Am mai avut pe balcon cusca cu iepuras si o rata. Si acvariu cu pesti. Si la un moment dat 2 custi cu pasari: scatii si perusi.
De convins nu ii vei convinge, crede-ma, am avut experinte... Si ca adult, nici mie nu imi prea suna parul prin casa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Broscutza testoasa este ok, nu guge, nu face zgomot, dar atentie pe carcasa ei pot creste niste ciuperci foarte periculoase, trebuie ingrijita bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa-ti iei pesti sunt faini cini sunt cred ca cel mai greu de intretinut dar stiu un animal ce tiar placea un boua pe care l-ai putea pune cu papagalul si sa vezi in cite minute ii ma nca capu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti recomand o broasca testoasa pentru. ca eu si eu am primit una de la cineva si nu s-a adptat.eu am avut rasa cu labute si verde, exista un tip si cu labute si rosie, care se adapteaza repede

| ancutza_3471 a răspuns:

Iti recomand un animal care nu lasa par, nu este "sobolan" este mai bine spus o corcitura intre iepure si veverita. Ti-ai dat seama? Daca nu uite raspunsul:un dragalas si adorabil chichila.Are o amica de-a mea si este greu de ingrijit dar este atat de dragalas are o blana fina ca pielea unui bebe, dar este foarte sensibil, nu-i rani sentimentele. Apropo, este rar.