| madalina97_7115 a întrebat:

Imi doresc foarte mult un pui de Ciobanesc German(sau cainele lup). Il pot lua din Slatina, Bucuresti sau Craiova sau orice alt oras mai apropiat de Slatina. Ofer 50 ron.Va rog caut unul de vreo 2-3 lunicrying

3 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Tu stii ce presupune a avea caine? Te-ai gandit ca dupa ce il iei ii trebuie 4 vaccinuri si te ajunge pe la 150 ron? Stii ca ii trebuie hrana de calitate, altfel se va dezvolta prost si nu va fi in stare nici sa se tina pe picioare? Si sa stii ca nu mananca doar un pumn de boabe, mananca km un kg in 2 zile la maturitate, iar un kg e vreo 20 ron... Stii ca ii trebuie calciu pana la 2 ani? Stii ca ii trebuie vitamine? Stii ca trebuie deparazitat extern lunar (40 ron) si intern la 2-3 luni? Stii ca pana face vaccinurile trebuie tinut numai in casa si ca ii trebuie covoras pentru nevoi? Poate si 2 pe zi, ca nu e pechinez sa zici ca merge un covoras la 2 zile, e ditamai animalul ink de mic. Si un covoras e vreo 2-3 lei. Stii ca roade ca d***u tot ce prinde si ii trebuie oase si jucarii din plin ca sa diminuezi rosul si sa-l tii ocupat? Pt chestiile de ros iti trebuie cel putin 100 ron din start. Te-ai gandit ca are nevoie de patut (50-70 ron), vase (10 ron fiecare), lesa si ham (in total 30-40 ron)?
Te-ai gandit la toate nevoile lui inainte sa-ti doresti? Sau te-ai gandit doar la tine ca il vrei si atat? Sa stii ca nu e o jucarie de plus pe care o pui pe dulap dupa 4-5 zile cand te-ai plict. E o responsabilitate enorma orice animal.
Crezi ca ai banii necesari sa-i asiguri o viata fericita? Eu ti-am descris doar strictul necesar, nu ce ii trebuie pentru o viata de lux. Sau il iei doar pentru ca iti pasa doar de tine ca il vrei si dupa o luna constati ca te depaseste situatia si il lasi in strada? Cu 50 de ron nu poti sa-ti iei nici papagal sau hamster si cele necesare, dar caine...

Răspuns utilizator avertizat
| madalina97_7115 explică:

Lasa ca am mai avut caine si stiu ce ii trebuie mersi. Oricum vaccinurile le fac eu si cu mancarea nu e o problema.