| Gangsta4Life a întrebat:

IN ultimele 2 zile catelusea mea a inceput sa se comporte ciudat adica nu mai poate sari singura in pat(0.50 cm inaltime), de abia urca scarile de parca ar durea-o picioarele, nu mananca, cand o iau in brate incepe sa mataie si sa tremure si burta ii este tare de fiecare data. Are in jur de 10-12kg, nu stiu rasa exact sau nu stiu daca este de rasa. Va rog ...neste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| IlincaMaria a răspuns:

Iubesc animalele, si asa ca la varsta mea frageda am invatat multe despre animale. Asa ca uite jos ce poate avea:

De obicei, pisicile si cainii au o dereglare la rotula. De ce? Pentru ca felul in care alearga este mai ritmatic si rotula se misca in stanga si in dreata de cate ori animalul alearga. In mare parte, poate prezenta mai multe deficiente intestinale sau dureri de picioare. Ce se poate face? Pai nu este o procedura simpla, dar nici grea. Asa ca nu face urmatoarele lucruri: nu alerga cu el, nu ii masa piciorusele si cel mai important lucru, nu o brusca.

In legatura cu burta sa, as putea spune ca a facut exces de mai multe mancaruri care sa nu ii prieasca. Daca problema este recenta, risca sa faca mai multe boli. Eu una te sfatuiesc sa intri pe site'ul animale.ro si intreaba medicul veterinar [iti spun chiar eu ca este foarte bun ] si la recomadarea lui poti sa faci cele ce ti se spun. Si daca nu vfrei sa faci asta, poti sa o duci la un medic veterinar, care o va ajuta prin mai multe lucruri. Sper ca te'am ajutat. Eu ti'am spus lucrurile pe care eu le stiu, si daca nu este asa, sper sa nu te superi, pentru ca eu am facut tot posibilul sa imi salvez cateii si pisicile si nu vreau sa treaca si catelusa ta prin cele prin care a trecut si catelusa mea [R.I.P]. Sper ca nu te'am obosit. Mult noroc si un mare pup sa ii dai din partea mea! kiss Sa se faca bine!

5 răspunsuri:
| LaughOutLoud a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii atat de tare poate catelusa e gravida si de asta.In timpul sarcinii catelusele pierd din energie si nu mai sunt dornice sa se joace sau sa fuga.Si cum ai zis ca are burtica tare cam asta ar fi explicatia.

| Gangsta4Life explică (pentru LaughOutLoud):

Numai ce a nascut cu 3 luni inainte ..varianta asta e exclusa...

| LaughOutLoud a răspuns (pentru Gangsta4Life):

Atunci viziteaza un medic veterinar.Mi se pare corect sa nu iti ia bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand aud de animalute in suferinta imi vn sa plang,si eu am un catel,e bichon, mai eu zic sa nu stai asa pur si simplu, du-o l medic! e spre binele ei, daca vrei mai facem schimb d pareri dar eu zc k cel mai bine e sa o vada un medic.ti-as recomanda, dar nu vreau sa ma bag, ai grija de ea!

| ionutz2715 a răspuns:

Duo cat mai repede la un veterinar. sau du-te la o farmacie veterinara cel putin, intreaba poate iti recomanda ei ceva.