| cristi89 a întrebat:

Am 13 ani si as vrea sa imi cumpar un animal de companie! Ce imi recomanadti?

17 răspunsuri:
| Lorelai a răspuns:

Iti recomand un caine de talie mica(bichon maltez, yorkshire terrier) sau de talie medie(cocker, labrador). Nici un alt animal de companie nu se compara cu un caine. Daca totusi nu iti plac plimbarile cu un caine, atunci ia-ti o pisica. Iti mai poti lua chinchilla(sinsila), papagali, broaste testoate. Eu am caine si broasca. Oricum bafta, si orice animalut ti-ai lua sa il iubesti mult, mult...

| Reew a răspuns:

Eu am avut 2 hamsteri pe care i-am tinut pana au murit deoarece mie mi-se parea f usor sa cresti un hamster sau 2 dar pe atunci aveam doar 9 ani, iar acum am 13:d si imi doresc un catelus sau o pisica dar fiindca locuiesc la bloc o sa-mi i-au un papagal!
Deci orienteaza-te si dupa locul unde locuiesti.
Sunt sigura ca o sa alegi un animal potrivit!winkingBafta!

| missbee a răspuns:

Un animal de companie presupune responsabilitate. una mare. nu e doar pentru jucat şi tras de moţ, ci are nevoie de âncare, de plimbări dacă e cazul, tratamente dacă se îmbolnăveşte şi ia în calcul şi faptul că vei aloca şi o sumă de bani pentru întreţinere.

odată lămurit aspectul ăsta, eu îţi recomand un câine. sunt cele mai inteligente animale de companie pe care le poţi avea. poţi să-l plimbi, deci ai pretext de ieşit din casă la ce oră vrei tu. smug

| cosmin2221 a răspuns:

Buna am 9 ani si am un sarpe o tarantula si 1 catel iti recomand orice de aici big grin

| ghineanamaria a răspuns:

O pisica sau un caine!

| PunkyA a răspuns:

Un caine!
Sunt foarte jucausi si nu te plictisesti niciodata cu ei, dar de asemenea trebuie sa-i ingrijesti foarte binebig grin.

| mcandr3y a răspuns:

Un sarpe, sau un acvariu e foarte frumos.

| PaulW a răspuns:

Un catel sau o pisica merge si cu pestiwinking

| Aviiana a răspuns:

Cum a spus si bee un animal presupune o responsabilitate mare. Dar nu mai conteaza dac iti doresti asa de mult(la mine asa este laughing ) Iti recomad un catelus sunt ffff jucausi, o pisicuta este foarte scumpa, papagali, hamster sau niste pesti.

| virshabhasthira a răspuns:

Un hamster:d, un porcusor de Guineea sau niste papagali.happy

| AnaisC a răspuns:

Buna!
Eu personal iti recomand Bishon Bologniez(catelus), mis pufos si alb, nu creste mai mare de 3-4 kg, e jucaus si cu el nu te plictisesti nicioadata, eu am si e femela si (ma inteleg) f bine cu ea, asa ca iti recomand sa iti iei femela.

| Andreeutza_Dragutza a răspuns:

Eu iti recomand sa-ti iei un animal dupa care nu trebuie sa cureti mult sau sa iti faci griji ca s-a pierdut sau ca e singur acasa si nu are mancare pusa.Eu zic ca animalul potrivit pentru mine nu neaparat pentru tine e un porcusor de guinea e dragut si dagastos.

| nustiu_2803 a răspuns:

O pisica e cea mai buna varianta(asa cred eu). numai ce pisica trebu multa atentie. Dar cind iti va fiu greu pe suflet el te va ajuta.Va poate parea absurd, dar asta e realtatea, iti urez succeswinking :*:*:* pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimicccccccccccc
Asta am vrut si eu, traieste-ti viata! ti-o spun din propria experienta, este cel mai mare calvar.
-nu poti iesi afara
-nu poti iesi pe usa
-nu poti sa mai iesi la wc seara daca doarme cu tine in camera
-nu poti sa dormi
-nu poti sa pleci cu parinti si sa-l lasi singur
-nu poti sa mergi la nimeni fara el
mai continui?
e o lista foarte lunga, eu acum am dus-o la cineva la tara ca eu plec cu tata in Germania si ramane mama, bunica, si bunicul bolnav. am dus-o, de ce? pai bunica trebuie sa mearga in fiecare dimineata la magazin ca bunicul nu mai poate, si catelul sarea pe usa facea galagie; da' ce putea sa iasa pe usa? iar eu nu eram acasa, nici tata, nici mama. deci? de ce sa-ti complici viata? E o mare teroare.

straight face din pacate,...

| GabrielaIoana a răspuns:

Buna! Eu am 14 ani tongue si am un catelus...asta iti recomand si tie pentru ca catei sunt foarte jucausi, simpatici si destul de inteligentiwinking

| DDM a răspuns:

Daca vrei ceva 2 in 1, ia-ti o pisica birmaneza. Cel putin a mea are infatisare de pisica si comportament de caine laughing

| Dee_4806 a răspuns:

Eu am 14 si am o chinchilla. e ca o veverita si este perfecta si pentru apartament.