| Giovanna a întrebat:

Intrebare de baraj big grin am un bichon maltese micut, are 7 saptamani si doar un vaccin facut si o deparazitare. Medicul si pers de la care l-am cumparat mi-au spus ca pot sa-l scot cate putin afara ca nu are nimic. In scot cam 15 minute, doar ca e extrem de curios de tot ce misca, se aude si miroase afara big grin partea proasta e ca nu pot sa-i scot boticul din iarba, nu se lasa. Azi cand am iesit cu el, tot asa cu botul in iarba. Am fost atenta, cat a mirosit doar l-am lasat dar am auzit la un moment dat ca linge ceva sad l-am luat repede, isi bagase botul in kk sad nu mai stiu ce sa fac cu el, trage de iarba, trage de tot ce prinde afara dar sa-si bage botul in mizerii... mi se pare prea de tot sad acum sunt tare ingrijorata, are vreo sansa sa pateasca ceva? Dupa logica mea e foarte grav crying poate lua foarte multe boli asa, imi fac probleme sa nu se imbolnaveasca acum. L-am certat si l-am adus in casa chiar in acel moment, sper sa inteleaga ca a facut ceva rau, l-am spalat pe botic si nu l-am mai luat in seama de atunci si il cert de cate ori ma uit la el. Dar sad imi fac probleme sper ca va fi ok. Pe deasupra mai si mananca iarba cruda sau uscata, ma lupt cu el sa i-o scot din gura sad cum a ajuns sus a scos un sunet ca si cum ar fi vrut sa vomite si a baut muuulta apa. Va fi ok, poate lua ceva boala dupa isprava de azi? Ce sa fac cu el sa nu mai bage botul in toate mizeriile? Sa il mai scot afara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod obisnuit, este interzisa scoaterea la plimbare a unui pui canin mai mic de 3 luni cand se termina etapa tuturor deparazitarilor (interne si ext.) si vaccinarilor (cu caracter unic) recomandate a fi facute pana la aceasta varsta; ulterior, daca nu apar alte probleme, cainii se vaccineaza anual (cu scop preventiv) si se deparaziteaza cu o frecventa trimestriala (suplimentar pe timp de vera cand creste riscul incăpuirii cu purici ori capuse).
In lipsa unui spatiu ingradit si relativ curat, cum ar fi o curte proprie, unde catelul sa poata fi scos la aer, poti iesi cu el daca nu-l pui la sol. Un catel de talie mica (bichon, pekinez, etc) poate fi tinut lesne "in carca" (asemeni copiilor, la ceafa); eu am procedat asa cu unul de talie mare (collie!) si a fost ok.
Referitor la faptul ca e atras de a ingurgita fecalele altor caini, fapt ce se va putea intampla si ulterior varstei de 3 luni, e necesar sa-i ceri medicului vet. sa-ti prescrie, in acest scop, mineralele si vitaminele necesare care ii lipsesc din organism (pe astea le cauta el si e valabil si in cazul ierbii). Cu rabdare si perseverenta il vei dezvata de aceasta "apucatura", insa mascul fiind, va trebui sa fii mereu cu ochii pe el (ca pe butelie) fiindca va dori sa linga urina lasata de femelele canine. Aceasta din urma "atractie ", care nu poate fi inlaturata nici macar prin dresaj, este si cea mai periculoasa fiindca toti cainii fara stapan, indiferent de sex (fara exceptii), au diverse boli venerice. Pt. orice informatie nu ezita sa te adresezi medicului vet. daca vrei sa ai un catel sanatos si voios. Eu iti doresc aceasta!

4 răspunsuri:
| P3troS a răspuns:

E o alergie.trebuie sa nul scoti afara vreo 2 saptamani

| alexxy_8614 a răspuns:

Buna.Am si eu un bichon dar e havanez si la fel e curios si umbla peste tot mai ales ca stam la curte si toata ziua sta pe afara cu celalat catel al meu, la fel baga nasul in toate mizeriile beaxx, si mananca il cert da nu m asculta dar toti cainii fac asa nu ar trebui sa fii asa ingrijorata, daca manca catelul iarba se zice ca il doare capullaughing si normal ca trebuie s il scoti afara pentru a`si face nevoile ca dup se invata in casa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca va avea nimic...de obicei cainii mananca iarba. Iar despre mizeriile din iarba...trebuie sa te mai uiti pe unde il duci.Asa,nu va pati nimic.

| pisicaa a răspuns:

Mirosul/linsul fecalelor e ceva natural pentru un caine si mancatul ierbii la fel, inainte sa-ti iei catel ar fi trebuit sa te documentezi happy