| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru cunoscători :

Dacă la o bicicletă 3x7 viteze cu butuc pe filet vrem să facem upgrade la 3x9, atunci ce schimbăm : roata sau numai butucul?

4 răspunsuri:
| Willis a răspuns:

Nu am bicicletă, dar având în vedere că butucul este prins cu ajutorul spițelor, tu poți să alegi. Dacă schimbi doar butucul, ai de muncă să desfaci toate spițele și să remontezi la loc butucul cel nou. Dacă pui roată cu totul, nu mai pierzi timp pentru demontat și montat spițe. Mai puțin timp și treaba merge mai repede.

| anonim_4396 explică (pentru Willis):

Dar cine a zis că montez și demontez eu? Merg la atelier și rezolvă, însă nu se poate să pun bloc de pinioane cu mai multe viteze. Și nici butucul nu pot schimba pentru că janta are doar 28 gauri, nu 34 sau 36 cum este butucul pe casetă. Doar schimbând roata cu totul și să iau roată cu butuc direct pe casetă, însă aceasta costa prea mulți bani.

| Paulyka36 a răspuns:

Nu trebuie modificat nimic, potrivește caseta de 3x9 pe butucul respectiv.

| anonim_4396 explică (pentru Paulyka36):

Am bicicleta cu roată 28 gauri.