| SaveTheNature a întrebat:

Intrebare pentru iubitorii de caini. Probabil deja stiti cu totii ca un copil de 4 ani tocmai a fost sfasiat de caini vagabonzi in Bucuresti si a murit.
Stim pe langa toate astea,ca la cati caini sunt in Bucuresti,si la cat de sarac e bugetul, si la cat de hoti sunt primarii este imposibil sa intretii caini in custi, sa-i sterilizezi, sa-i hranesti etc etc COSTA!
Asadar propun ca absolut toti cainii din Bucuresti sa fie eutanasiati.
Ce parere aveti?

45 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Eu sunt de acord.

| ovidius a răspuns:

Să îi omoare pe toţi câinii ce reprezintă un pericol pentru persoane şi mediul înconjurător. Ce câştigăm că îi ţinem pe străzi sau în adăposturi? Aplauzele lui B. Bardot?
C'mon...

La fel şi pentru recidivişti pedeapsa capitală ar fi binevenită. În modul ăsta s-ar mai curăţa societatea. Şi aşa suntem prea mulţi.

| anonimg a răspuns:

Sunt de acord cu eutanasierea maidanezilor.
Sunt oameni care urăsc oamenii şi de aceea "iubesc" câinii.
Noi degeaba ne zbatem să eliminăm maidanezii deoarece ei sunt "protejaţi" de oamenii de afaceri care iau bani de pe urmă acestora. Cât de scumpă poate să fie acea injecţie letală?
"Iubitorii" de animale, în frunte cu primăriile, guvernul şi UE se ascund în spatele zicalei că "animalele sunt suflete"; dar prin faptul că lasă maidanezii liberi pe străzi dovedesc indiferenţă faţă de cei care sunt cu adevărat suflete, adică semenii lor.
Exista o lipsa majoră de judecată în persoana fizică sau juridică care tine mai mult la câini decât la oameni.

| Duucu a răspuns:

Asta,în viață trebuie să-ți pui persoana ta pe primul loc, apoi ceea ce iubești.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Se dau milioane de euro de la UE pentru treaba asta, un caine intr-un adapost primeste lunar bani mai multi decat un copil abandonat intr-un camin, sterilizarile se fac cateva mii cica in conditiile in care in Bucuresti sunt zeci de mii...

Sunt de acord doar cu o sterilizare cat mai rapida a cat mai multor caini si cu o eutanasiere a tuturor cainilor bolnavi si mai ales agresivi. Nu-ti trebuie multa scoala sa duci in adapost un caine si sa observi ca e dement.

Dar de ce sa se faca treaba asta cand banii dati de ue sunt bagati in buzunarele celor care trebuie sa faca sterilizare si eutanasiere?

In plus sunt indignat de tratamentul absolut inuman cu care au sarit toate babele si oamenii cu deficiente de judecata sa apere...tot cainii, ca vezi doamne tot copilul e vinovat.

NU, nici un copil n-ar trebui omorat de caini doar pentru ca e obraznic si s-a aventurat pe unde nu trebuie. Ar trebui sa fim civilizati si sa nu avem abundenta asta de maidanezi care nu se mai afla nicaieri in europa.

Sunt surprins sa vad ca oamenii sunt recunoscuti a fi diferiti, unii buni si unii rai iar cainii sunt considerati ca fiind toti darul lui dumnezeu.

Am inteles ca si legea s-a schimbat de cateva luni si nu mai pot toate babele ametite sa se duca sa ceara eliberarea pur si simplu a cainilor din adaposturi ca sa-i elibereze tot pe langa blocuri prin boscheti.

NU cred ca e asa greu sa sterilizam in masa si cat mai curand miile de caini ramasi nesterilizati. Pana si asta ajuta foarte mult, dar lenea si hotia e mare. Cum sa primim bani de sterilizare si sa sterilizam cand putem sa-i bagam in buzunar prin tot felul de mis masuri.

| SaveTheNature explică:

Si cine-i selecteaza? Chiar sunt curios. Sa incepem cu Bucurestiul unde sunt cu zecile de mii. Ii prinzi si ii mangai sau cum?

| vali1985 a răspuns:

Sunt de acord.
Imi este putina mila de ei dar este bine pentru sanatatea noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propun și ca toți hoții, violatorii, criminalii și alte scursuri ale societății să fie eutanasiați. Așa vom avea o lume mai bună. Suflete sînt și cîinii și oamenii, nu poți face diferența.

| Demonull a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e!

| westie21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Suflet are doar omul. e o diferenta pe cat de simpla, pe atat de mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru westie21):

Esti sigur? Mai citeste, mai invata.

| westie21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sunt f sigur. mai citeste, mai invata tu. da nu etichete si reclame. ia si tu o biblie ceva. carti cu greutate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru westie21):

Ei, aici ai scrintit-o! Eu am citit Biblia in intregime; si Vechiul Testament. Tocmai ca sa nu ma poata prosti nimeni ca acolo scrie altceva. Tu, te poti lauda cu asa ceva? Pe cinstite, nu numai ca sa ma contrazici pe mine. Si, citita de tine, nu din auzite.

| westie21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca doar ai citit`o e clar ca de inteles nu se pune problema. animalele nu au suflet! ci doar suflare de viata. dar sunt doua concepte diferite care un "prunc al soarelui"(chipurile) nu stie sa le distinga

| trolololo a răspuns:

Toate javrele împreună cu cei care le hrănesc sa fie eutanasiati. Cu excepția câinilor cu stăpân, care sunt legați și au botniță (câinii mari evident)

| contαbαndonαt a răspuns:

Nu meriti acel nick-name, atat iti spun ca m-am saturat sa ma tot iau in gura cu astia ca tine al caror creier s-a evaporat, parca, din a sa `casuta`.

http://i.imgur.com/9yo0wAo.jpg

| SaveTheNature explică (pentru contαbαndonαt):

Ar trebui sa stai laolalta cu sobolanii, cu serpii si cu paianjenii ca fac parte din nautra! Natura se salveaza prin diminuare poluarii, nu prin convietuirea cu animale bolnave. Nu adapostirea lor in custi, nu hranirea lor cu resturi menajere stricate. Habar nu ai ce vorbesti. Ai gasit o imagine pe net, si te umfli ca ratele dupa ploaie.

| LivingLouder a răspuns:

Nu este o idee buna pentru ca o sa ramana eventual sa fie sterilizati sau castrati.

| JoeTPU a răspuns:

Eu sunt impotriva eutanasierii cainilor.Este oribil acest lucru.Eu iubesc caini mult.
Ar fi mai bine sa construiasca centre pentru cainii vagabonzi, dar nu eutanasiere. :-|

| suntserios a răspuns (pentru JoeTPU):

I ai pe toti acasa, sa te manance pe tine de viu

| westie21 a răspuns (pentru JoeTPU):

Iai pe toti acasa si iubestei. dar nu sa ne omoare noua copii!

| SaveTheNature explică (pentru JoeTPU):

Nu se poate asta. Se incearca de 23 de ani lucrul asta. E scump. mult prea scump pentru o tara parlita cu hoti ca Romania. Probabil daca nu s-ar mai opune lumea atata, acum Bucurestiul ar fi fost curat, fara caini. Daca tot le luati apararea luatii acasa! pe toti. Uite.un copil de 4 ani a fost mancat de viu. E bine? Nu ti-e mila?

| NuAmHabar a răspuns:

Perfect de acord! Si sper sa fie eutanasiati si cainii din Iasi!

| Bubutita a răspuns:

Eu prima oara nu eram de acord cu chestia asta.
Insa, vad ca,,, cainii maidanezi incep sa omoare cat mai multe persoane.
Acum iti este frica pur si simplu sa iti lasi copilul in parc doar ca sa nu il omoare cainii? In ce hal am ajuns?
Eu iubesc cateii, si imi este mila de ei.
Insa sunt de acord cu chestia asta acum.

| Cipri99 a răspuns:

Si eu sunt de acord mie imi e frica de cainii astia midanezi mai ales daca merg in parc sau jos sa iau paine imediat latra nu dau in ei nimica dar sunt peste tot parcuri/magazine/blocuri/mai ales scoli/gradinite chiar daca e un lucru rau nu ai ce sa le faci.

| Miranda27 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii eutanasieze doar pe cainii turbati, bolnavi, sau pe moarte (cei de pe strazi care sunt asa). Ceilalti caini de pe strazi care bieti se uita la tine, poate vor primi si ei saracutii o coaja de paine, aceia merita si ei un adapost de caini, pe care daca primarii s-ar consulta si ar fi mai economi, ar reusi sa construiasca cateva. In Baia Mare deja exista asa ceva si multi caini au primit "gazduire" acolo. Si oamenii pot face si donati de hrana, bani pentru sterilizari, custi si multe altele acolo.
Si in legatura cu acel copilas de patru ani (inca nu am vazut la televizor stirea). Imi pare rau pentru el, nu mi se pare ca este de vina copilul, ca nu ar fi stiut ca nu e voie acolo, dar nu are parinti? Adica cum s-a intamplat sa lase un copil de patru ani nesupravegheat, sau sa plece oriunde?

| SaveTheNature explică (pentru Miranda27):

Cum am mai zis. Romania e atat de saraca incat e practic imposibil sa incepi sa selectezi cainii, sa-i vbaccinezi, sa-i castrezi apoi sa le cauti adaposturi si sa-i cazezi si sa-i hranesti.Este exagerat de scump. In orice oras din lumea asta, oamenii isi iau cainii acasa, ii vaccineaza, si ii duce la veterinar lunar.
Cainii vagabonzi sunt un pericol pentru populatie fie ca sunt agresivi sau nu.
Stand pe strada se umplu de purici, de boli, pe care le pot transmite cu usurinta copiilor. Ca sa nu mai spunem de agresivitate.
Nimeni nu-mi garanteaza ca un caine vagabond nu ma va musca. daca intru intro scara de bloc de ex, unde pazeste intrarea un caine vagabond. Daca tot le luati apararea ar trebui ca nimeni sa nu fie muscat dar se pare ca anual sunt muscati zeci de mii de oameni, care risca sa moara turbati.
Si indiferent daca e sau nu turbat acel caine oricum este recomandat sa te vaccinezi, pierzand timp prin spitale pe la cozi. eventual mituind asistente.
Daca ar fi eutanasiati cainii s-ar scapa de problema. Si fiecare iubitor de caine isi poate lua unul acasa, pe care sa-l ingrijeasca si sa-l iubeasca
Cainii vagabonzi sunt un pericol, fie ca vrei fie ca nu.

| Miranda27 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Asa este, ai dreptate. Oricat de ciudat ar fi, poate ca mi-am schimbat si eu parerea despre acesti caini, intr-un scurt timp. Cate pagube produc... Mai bine sa-i eutanasieze.Dar totusi cum a fost cu bunicuta copilului (deja asta nu mai e vorba de cainele ala), totusi si-a lasat copiii sa mearga asa unde vor ei? Mi se pare cam iresponsabil, din punctul meu de vedere, cand este vorba de un copil.

| SaveTheNature explică (pentru Miranda27):

A fost mancat si un japonez adult. deci nu e vorba de varsta aici. i-ar fi putut manca pe toti 3.
In fine, ea intr-adevar nu trebuia sa-i lase nesupravegheati, dar nu despre asta e vorba. ci de miile de oameni muscati anual de niste caini purtatori de boli, murdari, nevaccinati etc.
Practic, mi-e frica sa nu ma manance pe mine. Pe mine cine ma mai "supravegheaza"? Pot fi oricand in locul acelui japonez mancat de viu.

| Miranda27 a răspuns:

Am auzit si eu despre acel copilas la stiri, vai bietul de el. Este adevarat ca ar fi bine sa le faca ceva adapost cainilor, dar daca tot nu au bani si timp, ar fi mai bine sa-i eutanasieze... Evident ca si mie si mila de ei, dar decat sa ne puna uni caini pe noi, oamenii in pericol, ca si pe acel baietel sad.

| westie21 a răspuns:

De acord cu tine! eutanasierea este ultima solutie, iar noi nu mai avem alta

| AlexandraMoldovan18 a răspuns:

Din cauza unor oameni iresponsabili nu ar trebui sa sufere niste suflete care nu sunt devina cu nimic.

| Al3X044 a răspuns:

De acord. Desi imi este mila de ei, acestia reprezinta un pericol pentru noi. Si asa ei nu o duc prea bine, asa ca este, intr-un fel, bine si pentru ei.

| NesquikZZZ a răspuns:

Oamenii care ii eutanasieaza sunt niste oameni fara minte prosti mai bine ii duc int-un centru

| leomessi2234 a răspuns:

Nu sunt de acord pentru ca uni sunt chiar prietenosi. Sa sti ca langa blocul meu era un caine vagabond si cei din bloc ii dadea de. Mancare la fel si eu si nu musca pe nimeni pentru ca ne-am purtat frumos cu el dar daca noi dam in ei dupa aia normal ca si ei ne musca dupa ce isi fac curaj adica de obicei o saptamana.

| westie21 a răspuns (pentru leomessi2234):

Stii tu in cat timp isi fac curaj cainii sa ne muste...laughing) o saptamana! fiti atenti ca dupa o saptamana e de rau

| SaveTheNature explică (pentru leomessi2234):

Si acum ce sa facem, sa-i selectam ca pe fasole? Iti dai seama ce inseamna sa incepi sa imparti cainii in agresivi/non agresivi? Daca tot ii aparati atat de ce nu goliti Bucurestiul de cainii aia. Voi habar nu aveti cati oameni sunt atacati zilnic. Si unii dintre caini sunt turbati. Chiar propria voastra familie poate fi atacata. Daca va plac cainii exista caini de rasa, vaccinati etc. nu trebuie sa crestem caini murdari si bolnavi pe strada. Sunt periculosi pentru populatie NU?

| leomessi2234 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Adevarat. Dar are si el un suflet ca tine. Daca erai tu in locul lui? Gandeste ca ei nu stiu ce e aia agreivitate doar o folosesc pentru ca nu stiu altceva. Asa sunt multi caini dar pot fi dresati

| leomessi2234 a răspuns (pentru westie21):

Cam asa o saptaman pentru ca daca el era bland si tu il bati o sa ii fie frica de oameni dar peste o saptamana (mai mult sau mai putin) isi face curaj

| Alina20100 a răspuns:

Sunt de acord.

| dianabaluta a răspuns:

Este de vina copilul ca s-a dus in curtea aceea, copilul e idot si prost nu ai ce sa faci unii oameni nu sunt destepti

| Bubutita a răspuns (pentru dianabaluta):

Ce poti cere de la un copil de 4 ani?

| hitman_7179 a răspuns (pentru dianabaluta):

Ba cum poti sa vb asa bai oligofrenule?

| westie21 a răspuns (pentru dianabaluta):

Esti bolnava, fata!

| SaveTheNature explică (pentru dianabaluta):

Un copil de 4 ani? Ce ar fi daca v-ar calca pe trecerea de pietoni pe tine si pe familia ta o masina? Sunteti idioti?