| LordBolton a întrebat:

Trebuie sa facem ceva in privinta maidanezilor, in momentul de fata in Bucuresti sunt 60.000 de caini maidanezi, sterilizare nu este o solutie deoarece cainii vor putea sa mai muste oamenii inca 5-10 ani.nici nu cred ca avem ce sa facem cu ei atat timp cat "iubitorii de animale voar incepe sa protesteze" daca ii vom omori.
in ultimele 24 de ore un copil de 4 ani a fost omorat de o haita de caini, alte mii de oameni sunt muscati sau omorati cand merg pe strada/la scoala/in parc etc.

uite o informatie : In timpul primului razboi mondial cand Romania a fost ocupata partial, neamtii au incercat sa scape de cainii vagabonzi, fiecare caine din Bucuresti si din alte orase care latra/ nu avea stapan era impuscati.

Care ar fi solutia la problema aceasta?

26 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o solutie legala de multa vreme, este OUG nr.155/2001, privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.4. Câinii fără stăpân vor fi capturaţi şi transportaţi în adăposturile serviciilor pentru gestionarea câinilor fără stăpân, unde vor fi cazaţi o perioadă de 7 zile, cu respectarea normelor prevăzute în anexele nr. 1 şi 2.
ART.5.(1) După examinarea lor de către medicul veterinar, câinii fără stăpân care sunt bolnavi cronici şi incurabili vor fi eutanasiati imediat ce au fost adusi în adaposturi, cu respectarea prevederilor prezentei ordonanţe de urgenta.
(2) Eutanasia este un act de sacrificare prin procedee rapide şi nedureroase a câinilor prevăzuţi la alin. (1) ori care nu au fost revendicati sau adoptati în condiţiile şi în termenele stabilite prin prezenta ordonanţa de urgenta.
ART.6.(1) Eutanasierea câinilor se va face numai de medicii veterinari care poseda atestatul de libera practica eliberat de Colegiul medicilor veterinari, conform prevederilor cuprinse în anexa nr. 3.
(2) Se interzice uciderea câinilor de către alte persoane sau prin alte metode decât cele prevăzute în anexa nr. 3.
ART.7.(1) In situaţia în care, după expirarea termenului de cazare prevăzut la art. 4, câinii nu au fost revendicati sau adoptati conform anexelor nr. 4 şi 5, aceştia vor fi eutanasiati."
Nu ramane altceva decat sa fie aplicate prevederile legale si situatia va fi rezolvata.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Iubitorii de animale sunt inconstienti si violenti! Hingherii nici macar nu-si pot face meseria, nu pot lua un caine de pe strada pentru a-l duce la un adapost. Sunt atacati de animale demente - oamenii!
http://ph-online.ro/......a-ploiesti

| Nickname1890 a răspuns:

Adaposturile pentru caini, insa dupa cum spune guvernul nu sunt suficienti bani pentru a ii hrani si a intretine aceste adaposturi.

Stii care e chestia? eu de 23 de ani ma plimb prin tot Bucurestiul asta si in viata mea nu am fost muscat de un caine. Daca este un caine agresiv care a omorat un copil acum asta inseamna ca trebuie sa omoram 60000 de caini nevinovati?

| Dandanache a răspuns (pentru Nickname1890):

Si daca maine vei fi sfasiat, asa dupa 23 de ani, iti vei schimba punctul de vedere? Trebuie sa traim fiecare din noi cate o drama personala ca sa incepem sa facem ceva?

| Nickname1890 a răspuns (pentru Dandanache):

Iti garantez ca nu o sa fiu sfasiat nici maine si nici peste 3 ani pentru ca stiu cum sa ma port cu un caine care arata semne de agresivitate fata de mine.winking

| Dandanache a răspuns (pentru Nickname1890):

Nu ai inteles, nu vorbeam de probabilitatea ca tu sa fii muscat, ci de faptul ca raportezi o problema comunitara la experientele tale personale. Din moment ce tie nu ti se intampla si esti foarte convins ca nu ti se va intampla, problema nu exista. Reactia vine fie din individualism, fie din inconstienta. La urma urmei, poate nici tatal copilului nu a fost si poate nu va fi muscat vreodata de un caine. Si la ce bun?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nickname1890):

Eroare gravă de logică detectată! Și ce dacă "știi" tălică să te porți cu un câine? Dar de dat se poate da un maidanez și la tine, nu? Păi e destul! Și ce poate să facă un copil de 4 ani? Și mai ales dacă-s mai mulți câini, nu doar unul? Unii parcă gândiți cu cururile! Până nu se mai întâmplă câteva tragedii în țara asta chiar nu se trezește lumea iubitoare de maidanezi!
Credeți că trebuie cumva să facem școli speciale ca să știm toți cum să ne purtăm cu maidanezii pe stradă. Asemenea școli trebuie să facă iubitorii mai degrabă, să nu le mai dea de mâncare prin centrul orașului sau la colțul blocului! Nu e ceva normal. Și ce adăposturi? Pe ce că n-ar face față! Adică n-am înțeles! Pentru ce să crești zeci de ani de zile o potaie a nimănui? Pentru ce atâția bani!? Cine iubește maidanezii de pe stradă să-i ia acasă pe toți! Sau să intervină selecția naturală!

| Nickname1890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene in caz ca nu stiai acel copil a intrat si a fost omorat de maidanez pe o proprietate privata! E ca si cand ai spune ca un copil mi-a sarit gardu a intrat in curtea mea cainele l-a omorat si trebuie sa-mi eutanasiezi cainele.

Ce ar fi sa inceapa sa eutanasieze din oameni pentru ca sunt prea multi pentru resursele pamantului? Ai fi de acord sa te eutanasieze?

Nu va inteleg oamenilor cum puteti fii de acord cu omorarea unor catei nevinovati. Nici eu nu sunt de acord sa umble nestingheriti pe strada dar nu pot accepta ca ei sa fie omorati cu sange rece. Mi se pare inuman.

| Dandanache a răspuns (pentru Nickname1890):

Legislatia din mai multe tari europene (Franta, Spania, UK etc.) si inclusiv cea din SUA statueaza acelasi lucru: cainii fara stapani vor fi adunati intr-un centru unde, daca nu vor fi revendicati sau adoptati dupa un anumit numar de zile, vor fi eutanasiati. Legislatia romana prevede acelasi lucru, doar ca aici legea nu este aplicata. Asadar, nu trebuie promovata eutanasierea, ci adoptia. In momentul in care cainii vor fi adunati de hingheri, tu si alti 60 de mii de bucuresteni veti putea dovedi ca sunteti iubitori de animale si ii veti putea adopta. In acest fel, eutanasierea va fi evitata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nickname1890):

De-aia s-a făcut atâta zarvă în țară! Că a fost copilul omorât pe proprietate privată! O proprietate privată care nici nu era securizată! Plus că nu e vorba doar de cazul acesta! Ai o logică imbatabilă mai ales prin exemplele pe care mi le-ai dat încât mi-e silă să te contraargumentez. Ar fi inutil. Să te sterilizeze pe tine și pe restul iubitorilor de domnii maidanezi!

| Nickname1890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci mi se pare incredibil cum sariti sa omorati maidanezii pentru ca au omorat un copil in timp ce mor copii aproape zilnic omorati de oameni. Chiar vazusem mai demult la stiri cum un nounascut a fost omorat si aruncat la ghena de gunoi de propria mama, iar altul a fost aruncat de la etaj si nu s-a m-ai facut atata zarva cazurile au fost date la stiri si cam atat a 2-a zi nici nu se mai discuta despre asta. Dar daca un copil a murit din cauza unui caine gata hai sa omoram toti cainii.

| Nickname1890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ca sa nu mai zic ca nu ai toate informatiile. Copilul se afla in Parcul Tei si fiind lasat nesupravegheat a gasit o gaura in gardul ce imprejmuia gardul s a intrat pe un teren viran ce apartinea unei firme spaniole. Deci dupa logica ta de 2 lei nu este vinovata bunica ca si-a lasat nepotul nesupravegheat, nu este vinovata primaria ca nu a reparat gardul, nu este vinovata firma spaniola ca a lasat terenul abandonat dupa ce l-a cumparat, nu sunt vinovati paznicii parcului care stau si beau bere eventual in loc sa fie atenti la ce se intampla in jurul lor... nu ....vinovat este FIX cainele. si nu numai cainele care l-a omorat ci toti maidanezii sunt vinovati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nickname1890):

Problema nu e bre pe cine dai vina, ci cum rezolvi această problemă!

Cum ziceam...acea logică imbatabilă de 2 lei o aplici de fapt tu și alți troglodiți ca tine. După logica voastră câinii vagabonzi trebuie să coexiste cu oamenii, deși sunt periculoși, e doar vina oamenilor! Ai văzut tu oameni normali care agresează sau chiar omoară câini degeaba? Făcând abstracție de psihopați! Dacă câinii ăștia sunt sălbăticiuni, ce vrei să se facă dacă nu eutanasiere? Vino tu cu altă soluție mai bună! Îți garantez că n-o să vii. Și pentru ce să fie vina primăriei? Da, este, aceea că n-a eutanasiat toți câinii la timp! Ce altceva să fi făcut cu ei? Visați voi la adăposturi pentru niște sălbăticiuni ale nimănui! Ce obligație are omul să crească niște câini ai străzii? N-avem pe ce da banii!
Și mai terminați odată cu eutanasierea oamenilor că sunteți penibili! Noi avem legi și tratament pentru oameni, pentru câini nu prea! Oricum există și oameni care sunt arestați sau chiar executați în cazuri extreme, dar nu-s la fel de mulți ca maidanezii!

| Nickname1890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da am vazut oameni care agreseaza si maltrateaza caini DEGEABA! Cainii nu sunt salbaticiuni, cainele este un animal domestic ce traieste in compania omului inca de la aparitia Homo Sapiens. Lupul = animal salbatic... cainele = animal domestic.

Nu este vina cainilor ca au ajuns pe strazi. Au ajuns pe strazi dupa ce au fost abandonati de oameni in urma regimului comunist ce a distrus casele din Bucuresti si a construit blocuri. Ajunsi pe strada unde au incercat si ei sa supravietuiasca asa cum au putut au format haite, au ocupat terenuri virane s-au inmultit etc. Si ei sunt victime aici. Da vin cu o solutie mai buna. ADOPTIA! Exista in momentul de fata 65000 de caini fara stapan in Bucuresti asta inseamna unul la fiecare 50 de bucuresteni. Daca unul dintre 50 de bucuresteni ar adopta un catel s-ar rezolva problema iar statul in loc sa toace banii pe referendumuri, hingheri etc ar oferi niste bani de hrana si asistenta veterinara gratuita proprietarilor si ar incuraja in mod public adoptia lor, problema s-ar rezolva foarte usor.

Exista oameni care sunt executati, dar omul are constiinta, un om cand face rau stie ce face, un caine nu. Cainele doar isi apara instinctual teritoriul pe care a avut ghinionul sa intre acest copil lasat nesupravegheat. REPET vorbim despre moartea unui SINGUR copil aici. In fiecare an cred ca mor zeci daca nu sute de copii ucisi de oameni si nu se face atata scandal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nickname1890):

Câinele care sfârtecă un copil e animal domestic...iar imbatabila logică. Nu toți câinii sunt domestici.
Iar încerci doar să atribui o vină, dar o soluție realistă nu găsești. Să adopți un câine implică costuri! Dar din partea mea să se adopte atât timp cât o face fiecare iubitor cu banii lui. Dar nu e vorba doar de câinii din București. Tu doar reduci totul la acel caz...e o problemă la nivelul întregii țări. Sunt peste 1 milion de maidanezi care colcăie pe spațiu public! Nu ai cum să-i adopți pe toți. Și majoritatea oamenilor nu iubesc câinii ăia cât trebuie. La un moment dat le vor da drumul, lucru care s-a întâmplat și se întâmplă! Cea mai eficientă e eutanasierea! Dacă sunt destui iubitori atunci să se rezolve problema astfel! Dar dacă nu sunt atunci să stea în banca lor. Tot răul ăsta pentru un bine!

| Nickname1890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite aici stire de acum cateva luni: http://www.gandul.info/......e-11127236 Cainele unei familii (DECI NU MAIDANEZ) a omorat un copil. Era animal domestic? Da pentru ca avea stapani deci si un animal domestic poate fii agresiv in anumite circumstante... logica mea! Si nu nu eu sunt cel ce reduce totul la acel caz ci tu. Ceri macelul a 65000 de suflete doar pentru ca unul singur a omorat un copil. Intr-adevar exista caini agresivi, aceia trebuie eutanasiati sunt si eu de acord dupa ce au fost ridicati de pe strada si supusi unei expertize specializate in urma carora se declara ca intr-adevar cainele respectiv reprezinta un pericol, dar majoritatea NU sunt agresivi si nu vor altceva decat sa traiasca si ei asa cum pot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nickname1890):

Nu cer măcelul a nu știu câți câini din cauza unui copil, tu chiar ești bătut în cap. Nu vreau asta din răzbunare pentru că nu va aduce asta copilul ăla înapoi. Din nou îmi vii cu aceleași inepții, chiar mai mari! Și pe deasupra afirmi că nu toți câinii sunt agresivi? Cu cine? Cu tine? Dacă domnul câine X nu e agresiv cu tine nu înseamnă că nu e agresiv cu altcineva. Sunt câini! N-au rațiune. Se pot lua de tine fără motiv. E adevărat că unii sunt mai blânzi, dar nu în orice situație. Câinii nu trebuie să stea pe străzi. Să-i ducă în adăposturile existente, să-i țină o perioadă pentru eventuale revendicări, apoi să-i extermine! Nu e obligată societatea umană să aibă grijă de sălbăticiuni! Sunt sălbăticiuni atât timp cât n-au stăpân! Și încă un stăpân capabil! Nu unul căruia îi omoară copilul o javră, nu un câine domestic! Dacă ții un câine în lanț și-i dai să mănânce nu înseamnă că l-ai domesticit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propun o contopire a drapelului României cu cel de la echipa FC Dinamo. Ne-ar caracteriza cu adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stați să vedeți ce soluții au fost scrise pe TNR(Times New Roman), știu că nu e de râs, dar orice amuzament mai are și un dram de adevăr:

http://www.timesnewroman.ro/......data-pe-zi

http://www.timesnewroman.ro/......nmulteasca

http://www.timesnewroman.ro/......adaposturi

http://www.timesnewroman.ro/......-maidanezi

| robijam a răspuns:

Eutanasiati, ce vrei, peste 10 - 20 de ani, cainii sa fie viitorul Romaniei? Sa dam mai multi bani pe hrana de caine decat pe ingrijirea unui copil din un centru de plasament? Nu mi se pare prea normal. Prin sterilizare, cainii inca mai musca inca vreo 5-10 ani, pana mor.

| LivingLouder a răspuns:

Ar trebuii sa se gaseasca proprietari cu inima buna care sa ii ia

| Andreea_Irina_1993 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui bagati in adaposturile care sunt facute pentru caini de catre primari iar iubitori de animale sa se duca acolo si sa le dea mancare iar daca nu vor sa ii hraneasca sa le dea voie autoritatilor sa ii omoare nu se poate ca pentru 20 de oameni care iubesc caini pe fiecare saptamana sau mai rau pe fiecare zi cate 2-3 persoane sa fie muscate de caini sau omorate in cel mai rau caz

Răspuns utilizator avertizat
| Andreea_Irina_1993 a răspuns (pentru MgtfDinamo):

Nu era vorba de adoptat sa ii tina acolo si sa vina odata pe zi sa ii hraneasca daca vor sa nu ii omoare nimeni

Răspuns utilizator avertizat