| annemarie_9916 a întrebat:

La cate luni ar trebui sa imi dresez catelul? Cum trebuie sa procedez ca sa reusesc sa il dresez? Cum il dresez mai exact? Nu vreau sa il duc la vreun expert deoarece daca il voi dresa eu presupun ca ne vom iprieteni mai mult...Are 3 luni si cateva saptamani si e un Caniche pitic si un Bicon havanez (am doi si amandoi au aceeasi varsta)

3 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Poti sa te ocupi de dresaj km pana la 9-10 luni. Dupa aceasta varsta invata mai greu, cele 10 luni fiind echivalentul celor 7 ani de acasa ai nostri.
Sa-l dresezi nu e chiar asa greu, trebuie multa rabdare si nervi de otel. Ideea e ca atunci cand il inveti ceva nou sa-l asezi tu (spre exemplu la sezi sau culcat il pui in pozitia de sezi sau culcat) si ii repeti cuvantul-comanda de mai multe ori. Apoi il lasi si incerci sa-l faci sa faca singur lucrul ala. Daca nu face singur il mai pui in pozitia respectiva si daca sta cateva secunde asa ii dai o bobitza si si-l feliciti (ii zici bravo). Apoi incerci iar si iar. Pana prinde ideea. Daca reuseste ii zici bravo si ii arati ca te bucuri si ii dai un biscuit sau o bobitza. Si repeti. Ai grija ca "lectiile" sa nu dureze mai mult de 5 minute, si poti sa faci mai multe reprize pe zi de cate 5 minute fiecare.
N-ar trebui sa-ti fie greu. cand ii dai comenzi alege-ti un ton serios si hotarat si gandeste-te ca asa va fi toata viata. K el de fapt nu intelege cuvantul in sensul lui, dar intelege ce are de facut dupa tonul vocii tale.
Un alt pont pentru a-l invata sezi e sa-i ridici jucaria incet deasupra ochilor. Astfel il fortezi prin pozitie sa sada, ca altfel n-o vede. Si il recompensezi. Pt culcat e mai greu. Trebuia intai sa invete sa sada si apoi lasi jucaria in jos si te dai tu spre spate. El ar trebui sa se intinda pe burta. Nu-l lasa sa se ridice, ca asa va avea tendinta la inceput.
Daca vezi ca a execuat macar o data corect comanda, data urmatoare cand nu o executa nu-i mai dai bobitza si ignora-l. Apoi mai da-i o data comanda. Nu tipa la el, ca va prinde frica sa invete lucrul ala si nu-i va mai placea apoi sa-l invete. Tu trebuie sa-i arati lui ca de fapt nu faceti "lectii", ci va jucati, invata-l in joaca. Daca nu are chef deloc sa invete in anumite momente, nu-l forta, lasa pe alta data.
Pt restul comenzilor, ideea e tot km asta, adaptezi in functie de comanda.
Bafta, rabdare si nervi de otel!

| iuandfto a răspuns:

Ar trebui sa-i dresezi chiar de acum pentru ca pe caini trebuie sa-i dresezi de mici.

| Fillaide a răspuns:

De fiecare data dupa ce ii inveti un exercitiu sau ceva, ofera-le o recompensa.