| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare.
Am luat de la cineva un caine lup, are 1 an si 3 luni, si vreau sa il dresez. Daca se mai poate dresa? Ce lectii de dresaj trebuie?
Vreau cateva idei.
Cainele nu imi face nimic, ca a fost invatat cu mine de mic, acum trebuit sa-l i-au eu.
Omul acela la tinut in lant si eu vreau sa fie dresat sa fie liber prin curte.
Vreau putin ajutor...

8 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Un caine se poate dresa la orice varsta.La ciobanescul german nu este prea greu fiindca sunt inteligenti si invata repede.
In primul rand trebuie sa ii castigi increderea si respectul. Apoi te va asculta el

| carpediem a răspuns:

Nu poate fi dresat la orice varsta. Trebuie sa faci diferenta intre educatie si dresaj. El acum nu e nici educat la varsta asta. Mai poti salva ceva, dar nu ca atunci cand il iei de la 3 luni. Da-mi pe privat o adresa de e-mail sa-ti trimit ceva care te ajuta.

| Titanos a răspuns:

Un caine poate fi dresat la orice varsta.
Depinde ce doreste sa faca cainele, daca vrei sa il faci sa stea prin curte liber si el nu vrea asta inseamna ca firea lui este sa stea intr-un loc si nu este o fire libera.
Daca vrei sa il inveti trucuri si comenzi ai nevoie de mult timp si rabdare.Crede-ma stiu asta foarte bine.
Sper ca am fost de folos.

PS. Vrei sa-mi dai mie funda.

| carpediem a răspuns (pentru Titanos):

Adica daca "firea lui" vrea ceva nu mai are rost dresajul, trebuie sa faci cum e firea lui? Atunci ce mai dresezi? Si sincer nu am vazut caine care sa nu aiba "firea" sa vrea liber in curte. Iti dau eu funda, daca asta vrei, dar nu mai baga omu' in ceata.

| Titanos a răspuns (pentru carpediem):

I-a zi tu, cati caini ai dresat tu?

| Titanos a răspuns:

Funda?

| Akikaidofan24 a răspuns:

Sansele sa il mai poti dresa usor sut foarte mici! un caine poate fi dresat pana la 6 luni apoi daca oresti sa il dresezi va fi mai greu.