| XDeiutzaX a întrebat:

La cati ani un porcusor de guineea poate face copii?

9 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Masculii sunt pregătiţi de împerechere de la vârsta de 60 zile, iar femelele de la 28-35 zile. Perioada de gestaţie durează 59-72 zile şi femela naşte 2-5 pui. La naştere, puii au ochii deschişi şi blană. Puii sunt alăptaţi 2-3 săptămâni. Dacă vă hotărâţi să creşteţi femele, trebuie să faceţi acest lucru de când sunt mici (de la 6 luni la 1 an).
funda?

| MrAngelus a răspuns:

Femelele pot fi gestante imediat dupa implinirea varstei fragede de 4-5 saptamani, ceea ce este nerecomandat.

Pentru reproducere este recomandat varsta de 5-6 luni, pana la varsta de 8-10 luni. Daca pana la varsta de un an femela nu a nascut (!), nu se mai recomanda pentru reproducere, dupa aceasta varsta marea majoritate va muri in timpul nasterii.

Sursa: http://animale-companie.blogspot.com/......ia-la.html

| valentingb a răspuns:

Scumpo, vorbim de sobolani aici. Nu masuram nimic in ani...

| XDeiutzaX explică (pentru valentingb):

Dar la cat ar fi normal? nu vreau sa o las sa se imperrecheze la 2 lunilaughing

| valentingb a răspuns (pentru XDeiutzaX):

Dupa 4 luni poti sa o tii in aceeasi casuta cu un mascul.Desi e capabila de reproducere dupa o luna jumatate, e ca si cum ai lasa o fata de 12 ani intr-o puscarie plina cu barbatihappy

| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Ai grija sa-i imperechezi intre 4 si 5 luni pana la 8-10 luni. Daca o faci pe la 1 an sau 2, femela si puii risca sa moara la nastere. Daca ea nu a nascut pana la varsta de un an nu e deloc indicat sa se imperecheze cu cineva.
Stiu bine ce spunhappy sa nu o lasi sa faca decat o serie de pui. Dupa ce naste mascului trebuie separat de ea si de pui, pentru ca dupa o zi de la nastere ei se pot imperechea din nou.
batting eyelashes numai bine!

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Porcii nu fac copii. Porcii fac pui.

| cristianfrunza a răspuns:

1 an jumatebig grin
o funda nu ar strica la casa omului!

| Avocado a răspuns:

O femela poate ramane gestanta si de la o luna jumatate, insa varsta recomandata este de la 5 luni in sus. Daca porcuta nu avut pui pana la varsta de un an, aceasta nu mai poate fizic vorbind sa fete (bazinul ei nu se mai dilata cum trerbuie), existand un risc mare ca ori puii sa moara sufocati, ori mama, ori in cel mai rau caz si puii si mama sa moara.Atentie, o femela poate naste in jur de 3-5 pui si poate ramane din nou gestanta dupa 15 ore de la nastere daca inca mai are un mascul langa ea, asa ca este recomandata separarea masculului inainte sau imediat dupa nastere.Altfel o sa te trezesti cu inca un rand de pui.

Pentru mai multe informatii despre reproducerea acestor animalute, arunca o privire pe site-ul de mai jos care mi-a prins foarte bine cand am avut prima oara porcusori de guineea.

http://www.gemon.ro/reproducerea2.htm