| Burzea a întrebat:

La un catelus de casa in varsta de aprox 2 luni e bine sa i pun zgarda antipurici?

Răspuns Câştigător
| DayaneSan a răspuns:

Nunununu sper ca nu ai pus :O
Abia dupa ce implineste 1 an si 2 luni poti
Am intrebat veterinarul, si cand am fost la sora mea ca sta in Italia mergeam cu cainele ei in parc si am intrebat-o daca are zgarda anti si a zis ca pana nu face un am si 2 luni nu se pune nici un tratament de purici ca a intrebat si ea veterinarul de acolo
Daca are puricei incearca sa ii prinzi tu, sa ai grija si la capuse, ii poate intra mai ales ca e mic si prostut (scuze expresia)
Dar daca vezi ca se scarpina poate fi si de la sistemul nervos, cand se joaca si vezi brusc ca se scarpina. Pe tine nu te-a apucat mancarimea din nimic? Sau cand mori de nervi simti o senzatie nasoala, asa si ei, doar ca la ei e mancarimea
Nu uita! Nici un tratament anti puricei pana la 1 an si 2 luni

Funda daca te-am ajutat daca nu da-o alcuiva cafre crezi ca merita.

| AL_ID_2000 a răspuns (pentru DayaneSan):

Nu e adevarat. Am si eu un pui de 2 luni si i.am luat o pudra pentru purici. Intr-adevar zgarda pentru purici nu are voie dar praf sau pudra da

8 răspunsuri:
| LoveNiki a răspuns:

Nu, asteapta pana face 3 luniwinking
Dar zgarda nu isi face efectul mai bine i-a picaturi Frontline Combowinking
__________________________________________________------------

Frontline Combo S - 1 pipetă de 0, 67 ml:

Fipronil - 67, 00 mg
[S] – metopren - 60, 30 mg
Butilhidroxianizol - 0, 13 mg
Butilhidroxitoluen - 0, 07 mg
Excipient cu.s.p. - 0, 67 ml

Frontline Combo M - Compoziţie 1 pipetă de 1, 34 ml:

Fipronil - 134, 00 mg
[S] – metopren - 120, 60 mg
Butilhidroxianizol - 0, 27 mg
Butilhidroxitolue - 0, 13 mg
Excipient cu.s.p - 1, 34 ml

Frontline Combo L - Compoziţie 1 pipetă de 2, 68 ml:
Fipronil - 268, 00 mg
[S] – metopren - 241, 20 mg
Butilhidroxianizol - 0, 54 mg
Butilhidroxitoluen - 0, 27 mg
Excipient cu.s.p. - 2, 68 ml

Frontline Combo XL - Compoziţie 1 pipetă de 4, 02 ml:

Fipronil - 402, 00 mg
[S] – metopren - 361, 80 mg
Butilhidroxianizol - 0, 80 mg
Butilhidroxitoluen - 0, 40 mg
Excipient cu.s.p. - 4, 02 ml

Câini între 2 şi 10 kg (Frontline combo CAINE S).
Câini între 10 şi 20 kg (Frontline combo CAINE M).
Câini între 20 şi 40 kg (Frontline combo CAINE L).
Câini mai mari de 40 kg (Frontline combo CAINE XL).

Mod de administrare şi dozare:

Cale de administrare: externă, prin aplicare pe piele.

Din lipsă de date disponibile, nu se va aplica tratamentul la căţeii în vârsta de mai puţin de 8 săptămâni sau cu o greutate mai mică de 1 kg.

Sper ca te-am ajutat.
Fundita?

| LaLaura a răspuns:

Bună
nu e bine pentru. că cățelușul crește ( i se îngroașă gâtul și s-ar putea să-l sugrumi) scrie și pe prospect să nu se folosească puilor. Sunt niște pipete împotriva puricilor sau picături care sunt indicate pentru. cățeluși care combat mult mai bine paraziții, o să îți explice vet. regulile pentru a pune picăturile [nu trebuie sa facă baie cu 2 zile și după 2 zile după ce i-ai pus pipeta ori picăturile] ( zgarda nu omoară puricii, doar previne, de aceea la un câine adult e bine să folosești și picături și zgarda, zgarda simpla are doar rol de a muta puricii pe pielea câinelui, nu de ai omorî)

| InsaneDoll a răspuns:

Nu.Dupa 3 luni se pun alea.Dar exista niste prafuri antipurici pentru catelusi micuti.

| Clauditzza_7347 a răspuns:

Eu,catelusului mei i-am facut deparazitarile (externa si interna).te-as sfatui sa procedezi la fel...de unde esti? daca esti din craiova, iti recomand sa te duci la domnul safta.

| kessu a răspuns:

Daca n-are purici mai astepta macar pana la 3 luni jumate 4

| Daadad a răspuns:

Ce e ala cine de casa? Exista si caine de afara sau cum ca nu ma inteles? Nu nu e bine sa-i pui zgarda antipureci la varsta asta.Ii poti pune dupa 5-6 luni. Daca cainele are parul lung nu e buna zgarda antipureci.Cumparai picaturi.

| AleX_1056 a răspuns:

Da. cateii mici la varsta pot lua foarte multin purici si te-as sfatui sai pui dar sa nu il stranga d gat