| silvia2010 a întrebat:

Laptele e bun pentru caini?

Răspuns Câştigător
| LoLo_9163 a răspuns:

Da, e foarte bun.Peste tot is reclame la mancare pentru caini si spune:cu lapte, sau cu mult lapte, mai era ceva cu atunci cand mama a incheiat alaptatul e timpul pentru pernutele cu laptewinking

| BibiBloxberg12 a răspuns (pentru LoLo_9163):

Nu, nu este bun pentru ca el poate fi intolerant la lactoza sau chiar sa nu digere laptele iar așa poti omora câinele. Nu va mai luați după toate reclamele. Și stiu asta de la mama mea care este medic veterinar ca sa nu zici ca nu am de unde sa stiu

13 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Da, este bun pentru toti cainii, de la mic la mare, doar sa nu aiba intoleranta la lactoza, adica alergie la un compus al laptelui. In rest, poti sa-i dai oricarui caine indiferent de varsta si rasa. Singura interdictie se pune atnci cand ii dai antiparazitar intern. Adica in ziua cand ii dai pastila si ink vreo 3-4 zile nu-i mai dai ca anuleaza efectul pastilei.
Insa nici prea mult nu e bun, ca poate face diaree. Dar o portie la cateva zile e chiar recomandat ca ii da catelului calciu. Si branza dulce e la fel de buna.

| Iuly006 a răspuns:

Stiu ca laptele pentru caini nu e bun. Doar laptele de la mama, dar nu strica un pic de lapte si la caini, dar foarte rar ca fac virmisori. Iti dau un sfat : daca ii dai cainelui lapte pune si putina paine inmuiata, dar daca nu vrea cu paine pune putina sare pentru a nu face virmisori... Sper ca te-am ajutat.

| Sweet00gum a răspuns:

NU E BUN! In niciun caz sa nu ii dai lapte. Daca totusi vrei sa ii dai, da-i f degresat. Intreaba-ti veterinarul. Cainele nu-i ca pisica.

| Kitty a răspuns:

Daca ai un caine mic, da, este indicat sa ii dai lapte. Daca in schimb este mare nu are rost sa ii dai doar lapte, lui ii trebuie carne.

| Zambet a răspuns:

Buna!

Pentru cateii mici carora abia le cresc dintii, este bun. Dar daca nu poate suge de la mama e bine sa il dai prin seringa. Si impingi foarte usor, iar el isi ia cat are nevoie.

Pa, pa.

| Vampii a răspuns:

Nu prea e bun... de la lapte cainii pot face limbrici. sad

| virshabhasthira a răspuns:

Mananci calule ovazlaughing? Daca o sa ai bani sa il tii pe lapte f bine, dar sa nu te plangi ca nu mai faci fata cu bugetul acum pe timp de criza. laughing.

| JustMusic a răspuns:

Pentru cei peste 2 luni da in primele luni nu-i indicat lapte pentru ca fac viermi si mor in primele 2 luni se dau pastile de viermi si dupa poti sa-i dai lapte.

| aNdReWMe a răspuns:

Da, este, dar vezi sa nu il inveti asa happy. Bafta!

| ofetitzamicutza a răspuns:

Pentru cei pana in doua luni lapte praf preparat cu apa fiarta si racita la 30-45 grade, catalin

| HelloSM_8538 a răspuns:

Laptele e foarte bun pentru caini oricand. Faza cu limbricii sau alti viermi este o legenda urbana. Dati cat mai mult lapte la caini, au nevoie de calciu mai ales in crestere. La fel si branzeturile. Asa cum laptele e bun pentru om si nici unul dintre voi nu ati facut limbrici band lapte, la fel si pentru caini. Limbricii se iau de la alte animale daca lasati cainele sa linga aiurea pe afara. Cu lapte sau fara lapte vor face oricum. Important este ca un caine sa fie deparazitat cum trebuie, iar asta se face destul de des pentru un caine care are contact cu exteriorul. Deparazitarea cu pastile se face o data la 3 luni pentru acestia si mai rar pentru cei care nu au de unde sa ia microbi si larve.
Deci LAPTELE nu are nici o treaba cu limbricii! E foarte bun pentru caini oricand!

| BibiBloxberg12 a răspuns:

Nu nu este fiindcă poate fii intolerant la lactoz sau chiar sa nu digere bine.