| Ceralbastru123 a întrebat:

M-ar interesa mai in detaliu ce inseamna tehnica de monta artificiala la cai si vaci si cum se practica.

Răspuns Câştigător
| Anonymususer9998 a răspuns:

Monta artificiala inseamna depunerea spermei in uterul femelei fara ca masculul sa aiba contact. Ca si procedeu la vaci veterinarul introduce bratul in rectul femelei pentru a putea dirija pistolul pentru monta spre uter. La iepe veterinarul introduce mana si un tub flexibil prin vulva spre uter. Tubul este conectat la o seringa care contine sperma. Oricum monta artificiala este tot mai des folosita.

2 răspunsuri:
| PogChamp a răspuns:

Monta artificiala e inseminarea artificiala a animalelor folosind materialul genetic al specimenului care are calitatile cautate de catre proprietar. In esenta masculul este pus sa calareasca un suport in timp ce este in calduri sa-i fie stocata sperma intr-un recipient steril iar apoi este transferat in uterul femelei prin intermediul unui tub de plastic pentru a realiza conceptia viitorului specimen. Este tot mai des folosit deoarece se evita eventualele accidente din urma actului sexual.

| Faranume1111 a răspuns:

Un veterinar iti poate explica cel mai bine!