| YzzyUnIngerash a întrebat:

Maladia lui Carre(Jigodia)

In memoria Mayei, care s-a stins la varsta de doar 3 luni, din pricina a 2 boli nenorocite deosebit de periculoase.

In Romania se fac pe zi ce trece din ce in ce mai multe escrocherii, victimele fiind suflete nevinovate.
In seara de 1 Decembrie 2015, am cumparat-o pe Maya, o catelusa Beagle, in varsta de 10 saptamani, de la un medic veterinardin Bailesti, un om fara suflet care creste animale doar pentru bani, falsificand carnetelele de sanatate si vaccinele. Era o catelusa superba, plina de viata si extrem de iubitoare. Primul semn de intrebare a fost in momentul in care mi-a adus-o deoarece avea saliva la botic, dar mi s-a spus ca era speriata. Dupa nici 3 zile a inceput sa faca febra si sa tuseasca, crezand ca e o simpla raceala am mers la veterinar si a inceput tratamentul cu antibiotice si vitamine timp de 7 zile in care Maya incepuse sa zaca foarte mult, sa nu mai manance, sa stranute si sa vomite. Veterinarul vazand toate simptomele si boticul care devenise roz i-a facut testul de jigodie iesinf pozitiv.Imediat a inceput tratamentul cu salvacan vitamine si antibiotice dar starea ei se agrava din minut in minut. A doua zi a inceput diareea cu sange devenind in doar cateva ore dupa tratament doar sange gol. Mi s-a spus ca sa agravat foarte rau facand a doua boala numita parvoviroza din pricina careia pornise hemoragia intestinala, incepand imediat tratamentul cu canglob, antibiotic, si tot ce se putea, toata noaptea vomitand si iesind numai sange pe fundulet. In a 3 zi de tratament (si ultima de viata) deja nu se mai ridica din pat si scotea deja sange si pe gura si pe fund, atunnci mi s-a spus ca nu mai are nici o sansa si ca mai are de trait doar cateva ore, iar seara la ora 6 s-a stins...Asta este povestea trista a unui suflet nevinovat rapus de 2 boli cumplite si un om fara scrupule. Nu mai cadeti prada nenorocitilor carora nu le pasa decat de bani si carora guvernul nu le face nimic.
Te iubesc Maya si nu o sa te uit niciodata!

Ati patit si voi ceva asemanator? Ce parere aveti despre oameni care vor doar bani de pe urma animalelor si care le vand bolnave fara sa le pese?

3 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Din fericire nu mi s-a intamplat...iar acei oameni nu au respect fata de viata, egocentrici, nemernici si lacomi. Suna la politie si zi-le sa faca o inspectie lu' nea doctor, pe baza a ce ti s-a intamplat. Mie nu mi se pare normal si legal

| YzzyUnIngerash explică (pentru VelaJohnny):

Din pacate nu pot sa ii fac nimic deoarece am doar carnetelul falsificat, nu am niciun document care sa ateste ca am cumparat-o de la elsad

| VelaJohnny a răspuns (pentru YzzyUnIngerash):

Inteleg...ai putea face pe detectivul thinking