| anonim_4396 a întrebat:

Mama nu prea era de acord sa imi iau un caine. Inseamna ca sunt niste lucruri care o deranjeaja la caini... (eu vreau bichon frise) fie ca zgarie mobila, fie ca lasa par... ce ar mai putea fi?

Răspuns Câştigător
| CARMENCITA a răspuns:

Cel mai bine o intrebi pe mama ta de ce nu vrea.Un bichon este o alegere buna este un caine mic ideal pentru bloc.Probabil se gandeste ca-si va face nevoile in casa, dar daca il iei de mic la o luna si jumatate il inveti sa faca pe balcon sau la baie si afara.Cateva zile o sa faca pipi si in casa pana invata.Il certi ii spui "nu aici"si-l duci unde trebuie sa faca sa nu-l bati, daca e cazul il ameninti cu un ziar facut sul.De lasat par nu prea lasa daca il perii uneori.Trebuie sa-i pui apa,mancare,sa-l scoti afara macar de ori pe zi,sa te joci cu el,trebuie sa-i faci vaccinurile, sa-l tunzi vara, sa-i puneti solutie.antipurici,sa-i faci baie sa-l obisnuiesti sa fie uscat cu uscatorul, sa-l deparazitezi.Astea sa zicem ca le-ai face,depinde si cati ani ai sa poti plimba cainele,dar depinde si daca mama ta vrea si are bani. Poate se gandeste la microbi,dar nu-l lasi sa te linga pe fata, poate dormi in cosul lui, il speli pe labe cand vii de afara.Nu poate roade mobila, dar pantofi da, dar ii ascunzi vreo luna pana invata.

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Eu am bichon frise. Si nu zgarie mobila. Si nici fir de par nu lasa. Le trebuie multa atentie. Daca socializeaza suficient si au tot timpul ceva de facut (jucarii, oase de piele de ros, etc) nu fac prostii. Cainii care strica lucruri o fac din plictiseala si pentru ca nu sunt bagati in seama de stapani sau sunt lasati prea mult timp singuri. Adica ori se plictisesc ori vor sa atraga atentia.

| Alexa_9443 a răspuns:

Pai nu toti cainii sunt neascultatori, rasa bichon este o rasa foarte jucausa,prietenoasa, frumosasa! Cainii daca nu au un program de candr sunt mici, nu recunosc nici o autoritate fata de stapan sunt foarte nazdravani si pot sa :
zgariemobila, sa faca in casa ( ti-as recomanda sa ii faci u program bine stabilit, sa manance laore fixe si sa iasa afara la fel, cand plecide acasa saillasi intr-o camera cu gresie si fara prea multa mobila cum ar fi pe hol, depinde daca stai la bloc sau la casa ), ei pot sa lase si par, sa vomite cat sunt mici, sa latre sau sa schelalaie noaptea sau cand sant singuri!
Ar fi bine sa te documentezi foarte bine inainte sa iti iei un caine, pentru ca trebuie sa stii sa ai grija de el si sa iti asumi o responsabilitate!
Uite aici niste site`uri despre bichoni :
http://www.flu.ro/......tator.html
http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=33317&page=37
http://www.zooland.ro/Rasa_Bichon_Frise-4897.html
http://animale.acasa.ro/rase/rase-de-caini-de-talie-medie-11077.html
Mult succes cu noul membru al familiei :) :o3! Funda :*?

| Mdiidn a răspuns:

Nu lasa par deloc, nu zgarie mobila doar sa te joci mult cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru sfaturi. Acum imi pot lua un catel love struck si abia astept!

| RadXx a răspuns:

Ar trebuii sa ancerci un caine terra nova cresc analti nu musca stapanii si salveaza vietii! chiar daca gura e umpluta cu apa el tot mai respira sa vezi un video o sa te dea gata http://www.youtube.com/watch?v=9tQ-HX2ohxk

| ruru_2913 a răspuns:

Buna.daca il inveti sa stea cuminte si sa nu roada mobila nu-ti va roade mobila, rasa bichon este una din rasele care nu lasa par, cu siguranta ai ceva de lucru cu aceasta rasa.sunt tare pretentiosi.crede-ma.mai bine iti iei un alt caine care nu cere atata responsabilitate.si eu cautam rasa bichon maltez de 2 ani si acum am unul da e tare greu de intretinut.nu-mi pare rau ca l-am luat pentru ca il iubesc foarte mult si nu as da inapoi. daca vrei sa-ti iei totusi bichon incearca sa-ti convingi mama sa-ti ia dar e mult de lucru cu aceasta rasa