| neludina a întrebat:

Mi-a murit prima catelusa dupa 18 ani, la 2 zile am cumparat alta pe care am iubit-o enorm si acum 2 zile m-a parasit, dupa 14 ani,plang intruna,am frisoane puternice la inima, CE MA FAC?

12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Luati alt catel dupa ce mai lasati putin timp sa treaca?

| Simpatic a răspuns:

Ce sa faci? sa treci peste!
Ai o stare de depresie datorata pierderii animalutelor.
Nu ai de ce sa te pacientezi caci cu timpul o sa treaca.
Daca starea de rau este in legatura si cu o probleme cardiaca existenta atunci e bine sa mergi in prima faza la medicul de familie!
Uneori anxietatea da simptome asemanatoare afectiunilor cardiace, dar nu totdeauna, una e una si alta e alta...
Pana la a merge la medicul de familie sa iti masori pulsul, tensiunea cu aparatul denumit tensiometru
Nici macar masurarea tensiunii arteriale nu poate acoperi toate problemele cardiace, dar in majoritatea cazurilor o face sau iti da indicii!

| Hyperion7 a răspuns:

Îți iei alta cățelușa, pentru că da, nu este alta soluție...
E clar că cea care a fugit, poate fi și moartă.din păcate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Distruge toate fotografiile si amintirile cu cateluse si schimba cu o pisica iubitoare care nu te-ar parasi niciodata si nu ar trezi amintiri.

| Dragobeta a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahaha, de parca pisicile nu mor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragobeta):

Sunt bune pentru inima.

| Dragobeta a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate. Dar tu spui ca o pisica nu ar parasi-o niciodata. Pana acum i-au murit 2 caini. Pisicile nu mor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragobeta):

Nu parasesc.

| Miruna333 a răspuns:

Pierderile de genul sunt complet normale, incearca sa te gandesti la asta. Gandeste realistic. Stiu ca doare foarte tare, cu timpul te vei obisnui cu golul acesta. Daca esti pregatit/a, incearca sa gasesti alt catelus si acesta te va ajuta. Pentru frisoane, du-te la medicul de familie.

| Dragobeta a răspuns:

18 + 14 Tu ai cel putin 32 de ani, presupunand ca prima catelusa ti-a fost data cand te-i nascut.
La varsta asta plangi ca a murit de batranete? Cainii nu traiesc mai mult decat noi.
Ăăăăă... frisoane la inima? Zât de aici!

| neludina explică (pentru Dragobeta):

Nu intelegeti nimic din ceea ce inseamna iubirea pentru animale de companie.Eu am 71 ani si prima catelusa am luat-o pentru fica-mea cand a implinit 10 ani, si s-a atasat de mine, si asa am devenit dependent de : PINSCHER PITIC

| Dragobeta a răspuns (pentru neludina):

Adica ai 71 de ani si faci "frisoane la inima" ca a murit un caine de batranete? Iertare, dar ai dat in mintea copiilor prea devreme. Pentru ca stiu ce inseamna iubirea pentru animale.