| Myssteriusthanlife a întrebat:

Plz ajutati-ma ma murit catelul la care tineam enorm de mul o frumusete de catel si destept si sa fac de 2-3 zile plang intruna ce pot sa fac ca sa nu mai sufar atat de mult

Răspuns Câştigător
| DenysaLove a răspuns:

Buna:*
Imi pare foarte rau pentru pierderea catelusului sad
Si eu am pierdut acum cativa ani un catelus pechine de 2 luni din pacate dintr-un accident stupid~x(.
Si eu am plans cam 1 saptamana dupa pierderea lui pentru ca il si visam etc.
Oricum nici acum nu l-am uitatsigh
Parerea mea este sa incerci sa nu te mai gandesti,gaseste-ti niste activitati pe care sa le faci cu placere la care sa iti stea gandul numai la ele.
Cum au spus si ceilalti: el s-a dus intr-un loc bun asa ca nu iti face grijihappy.
De exemplu eu mereu imi spun ca, catelul meu este in Rai la Dumnezeu(mie mi-au murit si bunicii) asa si il rog pe Dumnezeu sa fie catelul meu (il chema Reddy) in brate la mamaie si tataie si sa-l ingrijeasca si sa se joace cu el si sa-i ofere toata dragostea cuvenitahappy.
Incearca sa te gandesti si u la asta si ai sa vezi ca iti vei reveni treptat:*
Nu zic sa il uiti insa sa incerci sa te linistesti deoarece iti faci si tie rau si gandeste-te ca el te vede ca na doar era un suflet si ca ii faci si lui rau.sad
Te pup si gandeste-te la ce ti-am spus:*

18 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Esti o persoana f. f. sensibila! Animalutul tau avea, la fel ca noi, o singura viata! Incearca sa te consolezi cu gandul ca, ar fi fost mai dureros(atat pentru tine cat si pentru el ) sa se chinuie. Acesta, cred, este si motivul pentru care, un medic veterinar, in cazuri netratabile, cere acordul pentru injectia letala.

Aduna-i pozele, jucariile intr-o cutiuta si pune-le in pastrare undeva fara sa te mai atingi de ele pana cand vei gasi puterea sa le privesti doar ca frumoase aduceri aminte... schimba-ti chiar si poza de avatar! Acestea iti alimenteaza mereu si mereu durerea!

Cauta si gaseste-ti, potrivit varstei si personalitatii tale, alte preocupari care sa te distraga de la gandul pierderii catelusului.

| Jadis a răspuns:

Da la multi se intampla. Asta e nu poti face nimic. Plansul nu il poate aduce inapoi. Gandeste-te ca e intr-un loc mai bun. Gandeste-te nu putea fi cu tine la nesfarsit. Deci incearca sa nu mai plangi. Da e o tragedie si imi pare rau pe tine dar trebuie sa treci peste asta. Nu trebuie sa devi retrasa doar pentru asta. Tu vorbeste cu prietenii, joaca-te la calculator uita-te la chestii amuzante pe youtube, bancuri, muzica si vei vedea ca iti va trece. Nu te poti astepta sa iti treaca supararea dupa un singur filmulet amuzant sau dupa un banc, te vei acomoda fara catelul tau si in cateva zile vei uita tot nu o sa mai fi suparata. Trebuie doar sa incerci.

| DenysaLove a răspuns:

Scuze ca ti-am dat 2 raspunsuri dar nu eram logata si ma rog s-a tampit laptopul intr-un cuvant si nu am avut cum sa ma loghezlaughing

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! iubita mea nu te necaji. mi-au murit 2 catei si mie i-am iubit foarte mult ca orice pe lume.amandoi au murit de jigaraie pentru ca erau prea mari ca sa le mai fac vacin.
eu cu ultimul ce mi-a muritam plans si eu mult dupa el oh go on
si dupa vreo 2 zile m-a intrebat mama daca ma duc dupa un catel, mic de la o coleha de a ei.
eu m-am imbracat si in 5 min am fost la ea. cand l-am vazut cum se juca in curte, mi s-a topit inima si am stiut ca el o sa ma ajute sa trec peste. iar acum este mare, si frumos micul meu tekel soricar.
asa ca ia-ti un catel nou de preferabil mic si in minim o saptamana o sa uiti. crede-ma am colege, colegi ce au factut to asa, si eu care de doua ori am tot lat alt catel.si tekelul-soricar a facu jigaraie ca era trecut de 6 saptamana desi nu parea nici de o luna cat de pitic era. dar am observat mai repede, si a fost mai puternic organismul lui si a aceptat tratamentul veterinarului.
daca mai vrei sa vorbim da-mi un pm te rog eu frumos.
sa ai o seara placuta!

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! revin sa-ti spun sa incerci sa il uiti si sa nu-ti mai amintesti de momentele cu el. e ca si cum ai pune sare pe rana.

| Myssteriusthanlife explică:

Un alt catel nu imi mai iau py ca ma voi atasa de el si daca va avea aceas soarta voi muri si eu odata cu el prea multe pierderi de animale am avut inact nu mai pentru rezista e avea doar 2 ani si nu ma gandesc la amintiri cu el ca nu ma juta cu nimic din contra

| Myssteriusthanlife explică:

Multumesc ca ma ajutati nu nu el era cel din poza este tot caniche alb si cret de parca ar fi fost o oaie (a fost) si il chema teddy

| ZeePinkStar a răspuns:

Imi dau seama dupa cele spuse ca te-ai atasat mult de el. Imi pare rau pentru pierderea ta. Trebuie sa incerci sa te obisnuiesti cu ideea ca nu mai este sad, sa te obisnuiesti cu absenta lui, sa iti aduci aminte lucrurile amuzante care le faceati impreuna si de ce nu, poti sa iti iei alt animalut, nu pentru a-l inlocui, ci pentru a continua ce ai inceput cu celalalt animalut, o sa te obisnuiesti cu timpul, insa sa te gandesti ca la un moment dat o sa plece si el pentru a urma cursul firesc al vietii. Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| Myuu a răspuns:

Ia-ti un nou catel desi nu-l va inlocui pe catelel tau.

| morena a răspuns:

Plange ca asa te descarci! poate i-ti vei lua curand altul, iar durerea se va mai diminua! doar timpul vindeca ranile! uita te la pozele lui si zambeste! asta e viata!

| Shammal a răspuns:

Nu mai suferii; gandeste-te ca acum catelul tau este undeva unde e la fel de iubit si de fericit si tu ar trebui sa fi la fel; ati avut o experienta impreuna din care amandoi ati invatat ceva; bucurate de lucrurile care le-ai invatat de la el; fa ca amintirea lui sa te inveseleasca asa cum presupun ca facea cand exista fizic in realitatea ta

| IrInA9618 a răspuns:

Imi pare foarte rau... stiu cum este, incerca sa te descarci odata, sa plangi foarte mult, adica nu in fiecare zi cate putin, apoi incerca sa te ocupi de ceva care sa necesite foarte multa concentrare, chiar daca ti se pare ca nu poti sa faci nimic de suparare, inceraca... apoi incerca sa eviti cat mai mult acest subiect

| Mejustme a răspuns:

As zice sa nu prea te uiti la poze cu el sau sa te gandesti la el si nici sa nu iti iei altul cel putin o peroada de timp.ca sa nu iti faci rau ...incearca sa faci lucruri care iti plac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!sad
Imi pare rau pentru catelushul tau. dar incearca sa gasesty un caine asemanator ` sau care sa`ty aduka aminte de celalalthappy
o seara frumoasasmug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna:*
Imi pare foarte rau pentru pierderea catelusului sad
Si eu am pierdut acum cativa ani un catelus pechine de 2 luni din pacate dintr-un accident stupid~x(.
Si eu am plans cam 1 saptamana dupa pierderea lui pentru ca il si visam etc.
Oricum nici acum nu l-am uitatsigh
Parerea mea este sa incerci sa nu te mai gandesti, gaseste-ti niste activitati pe care sa le faci cu placere la care sa iti stea gandul numai la ele.
Cum au spus si ceilalti: el s-a dus intr-un loc bun asa ca nu iti face grijihappy.
De exemplu eu mereu imi spun ca, catelul meu este in Rai la Dumnezeu(mie mi-au murit si bunicii) asa si il rog pe Dumnezeu sa fie catelul meu (il chema Reddy) in brate la mamaie si tataie si sa-l ingrijeasca si sa se joace cu el si sa-i ofere toata dragostea cuvenitahappy.
Incearca sa te gandesti si u la asta si ai sa vezi ca iti vei reveni treptat:*
Nu zic sa il uiti insa sa incerci sa te linistesti deoarece iti faci si tie rau si gandeste-te ca el te vede ca na doar era un suflet si ca ii faci si lui rau.sad
Te pup si gandeste-te la ce ti-am spus:*

| xlmpq a răspuns:

Ia-ti altu

| xlmpq a răspuns:

Cel din poza era?

| anabela_5777 a răspuns:

Priveste cerul in noptile senine si vei vedea ca linga Steaua Nordului a mai aparut o micuta stea care pentru tine se numeste Teddy.In fiecare noapte micuta steluta te asteapta sa-i privesti stralucirea si tu la rindul tau vei adormii impacata cu gindul ca acolo sus cineva te adora.